Chart arabski Sloughi

Chart arabski Sloughi

Charakterystyka ogólna i temperament: Sloughi jest chartem zaklasyfikowanym do 10 grupy FCI. Pochodzi z krajów Orientu, lecz zaadaptował się w wielu krajach Afryki Północnej, obecnie najliczniej występuje w Maroku.
Wymiary ciała: psy: wzrost w kłębie 66 – 72 cm, idealny – 70 cm, suki : 61 – 68 cm, idealny – 65 cm.
Format: Długość tułowia psa o idealnym wzroście 70 cm powinna wynosić 67 –68 cm, długość ciała suki o idealnym wzroście 65 cm powinna wynosić 62-63 cm.
Typ: Niepowtarzalny. Krótkowłosy.
Użytkowość: Polowanie za pomocą wzroku.
Głowa: Z profilu głowa jest długa, o wyrafinowanych kształtach, delikatna, ale dość mocna (w porównaniu z innymi chartami). Oglądana z góry ma kształt bardzo długiego klina, zwężającego się do czubka nosa.
Czaszka: Oglądana z boku płaska, dość szeroka; odległość między uszami 12 – 13 cm, u dużych psów rzadko spotyka się 14 cm. Czaszka jest wyraźnie zaokrąglona z tyłu, o linii harmonijnie wygiętej po bokach. Łuki nadoczne ledwie zaznaczone, bruzda czołowa prawie nie zaznaczona. Grzebień i guz potyliczny widoczne.
Stop: Bardzo słabo zaznaczony.
Kufa: Kufa ma kształt wydłużonego klina, jej długość jest mniej więcej równa długości mózgoczaszki. Trufla nie jest oparta bezpośrednio na kości nosowej, przez co zaczyna się bardzo niewielkim wgłębieniem.
Nos: Czarny, wystarczająco mocny.
Fafle: Cienkie i elastyczne, pokrywające ściśle żuchwę. Kącik warg jak najmniej widoczny.
Zęby: Zdrowe, szczęki mocne i regularne. Zgryz nożycowy.
Oczy: Duże, ciemne, głęboko osadzone, czasami nie całkowicie otwarte z powodu ukośnych powiek. Wyraz oczu łagodny, nieco smutny, jakby nostalgiczny. U psów o jasnej sierści oczy najczęściej bursztynowe.
Uszy: Wysoko osadzone, opadające płasko przy głowie, niezbyt duże, kształtu trójkąta o lekko zaokrąglonym wierzchołku.
Szyja: Długa, dobrze osadzona w łopatkach, o górnej linii lekko wygiętej. Skóra cienka, delikatna, ściśle przylegająca, włos bardzo krótki.
Tułów:
Grzbiet:
Krótki, prawie poziomy.
Lędźwie: Krótkie, suche, szerokie, lekko wysklepione.
Zad: Kościsty, pochyły.
Klatka piersiowa: Nie za szeroka, prawie dochodzi do łokcia, dobrze ożebrowana. Żebra płaskie, dobrze związane z mostkiem. Brzuch i boki mocno podciągnięte.
Ogon: Cienki, chudy, osadzony na linii grzbietu i noszony poniżej poziomu grzbietu. Powinien sięgać przynajmniej do stawów skokowych.
Kończyny przednie: Łopatki długie i ukośne; ramiona silne. Przedramiona o mocnej kości, muskularne. Śródręcze i nadgarstek elastyczne i silne. Łapy suche, w kształcie wydłużonego owalu. U wielu Sloughi lżejszej budowy spotyka się zajęczy kształt łapy. Pazury czarne lub przynajmniej ciemne.
Kończyny tylne: Udo płaskie i muskularne. Podudzie długie i muskularne. Stawy skokowe mocne, dobre kątowanie. Śródstopie silne, bez wilczych pazurów.
Ruch: Porusza się stępem, kłusem i przede wszystkim galopem.
Skóra: Bardzo delikatna, ściśle przylegająca do ciała, bez fałdów i wilczych pazurów.
Szata: Bardzo krótka, zwarta i delikatna.
Maść: Jasno piaskowa, piaskowa, płowa, czerwono-płowa, piaskowa z czarnym przesianiem , pręgowana, z czarną maską lub bez, z czarnym nalotem lub bez niego.
Wady: Jasne oczy, tułów i głowa nieco ciężkie, stop zbyt zaznaczony, niewłaściwe proporcje, zła linia grzbietu, zaokrąglone żebra, brzuch nie dość podciągnięty, zad zbyt pochyły, niedostatecznie rozwinięty lub wąski, Ogon nie dość długi, zbyt obficie owłosiony, źle noszony, szata twarda i szorstka, mała biała plama na klatce piersiowej