Border collie
Kraj pochodzenia: Wielka Brytania.
Użytkowość: pies owczarski.
Klasyfikacja: grupa I – psy pasterskie i owczarskie z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła, sekcja I – psy owczarskie.
Rasa objęta obowiązkiem prób pracy.
Wrażenie ogólne Pies o dobrych proporcjach, opływowej sylwetce, elegancji harmonizującej z masą, umożliwiającą wykonywanie ciężkiej pracy pasterskiej w długim okresie czasu. Tendencje do ociężałości lub nadmiernej lekkości niepożądane.
Charakter Pies o wybitnej inteligencji, wrodzonych skłonnościach do pracy i niezwykłej podatności na szkolenie. Jego gorliwość, czujność i ciągła ochota do pasienia w połączeniu z bystrością, wiernością i oddaniem sprawiają, że może bezustannie obserwować inwentarz. Oznaki charakteru, obce dla psa pracującego, są nietypowe.
Temperament: patrz charakter.
Głowa: mózgoczaszka szeroka i płaska między uszami, nieznacznie zwężająca się ku oczodołom, stop wyraźnie zaznaczony. Policzki pełne, ale nie wystające. Trzewioczaszka (kufa) zwężająca się w stronę nosa, mocna, tej samej długości co mózgoczaszka. Wargi ciasno przylegające, trufla nosa duża, nozdrza dobrze rozwarte. Barwa nosa u wszystkich psów winna być jednolita, bez różowych plam lub niedopigmentowania; musi być dopełnieniem umaszczenia podstawowego.
Oczy: szeroko rozstawione, owalnego kształtu, średniej wielkości, o barwie, harmonizującej z umaszczeniem, im ciemniejsze, tym lepsze. Wyjątek stanowią psy czekoladowe, u których dopuszczalne są oczy jaśniejsze (bursztynowe), oraz blue merle, u których dopuszczalne są oczy niebieskie (jedno lub oba, w całości lub częściowo). Wyraz oczu jest łagodny, ale uważny, bystry i inteligentny.
Uszy: średniej wielkości, szeroko osadzone, noszone półwyprostowane lub proste; obwisłe mniej pożądane, ale nie są wadliwe. Ruchliwe, od wewnątrz dobrze owłosione.
Kufa: Uzębienie pełne (42 zęby), zęby zdrowe, mocne i równo rozmieszczone, zgryz idealnie nożycowy.
Szyja: dobrej długości, mocna i muskularna, lekko łukowata i rozszerzająca się ku łopatkom, bez obwisłości i ciężkości.
Kończyny przednie: łopatka długa, dobrze ukątowana względem ramienia, łokcie ani zbyt przylegające, ani odstające. Kość mocna. Kończyny widziane z przodu proste i równoległe. Przedramię elastyczne, widziane z boku lekko pochyłe.
Tułów: umiarkowanie długi, z dobrze wysklepionymi żebrami, klatka piersiowa dostatecznie głęboka i umiarkowanie szeroka. Lędźwie szerokie, głębokie i muskularne, widziane z boku lekko wysklepione, pachwiny głębokie, ale nie podkasane.
Tył: zad szeroki i muskularny, widziany z boku lekko opadający ku nasadzie ogona.
Kończyny tylne: uda długie, szerokie, głębokie i muskularne, staw kolanowy dobrze ustawiony, podudzie mocne i niskie. Kończyny tylne widziane z tyłu proste i równoległe.
Stopy: owalne, poduszki grube, mocne i zdrowe. Palce umiarkowanie zaokrąglone i zwarte. Pazury krótkie i mocne.
Ogon: umiarkowanie długi, nisko osadzony, dobrze owłosiony, z uniesionym końcem, dopełnia elegancji i równowagi sylwetki. W akcji może być podniesiony, ale nie noszony nad grzbietem.
Ruch: swobodny, płynny i równy, minimalne unoszenie kończyn powoduje wrażenie skradania się psa. Widziany z boku pewny i posuwisty, bez oznak słabości ramion, łokci lub przedramion. Widziane z tyłu, kończyny silnie i elastycznie stawiane, przy czym podudzia nie są ani zbyt blisko, ani zbyt daleko od siebie. W kłusie kończyny zbliżają się ku sobie w miarę nabierania prędkości, w postawie stanowią wierzchołki prostokąta. Sztywno stawiane kończyny, postawa krowia, załamane nadgarstki i zgięte stawy kolanowe są poważnymi wadami.
Szata: dwuwarstwowa. Włos okrywowy umiarkowanej długości, gęsty, średniej grubości, podszerstek krótki, jedwabisty i gęsty, stanowią zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. U odmiany półdługowłosej obfita sierść tworzy kryzę, portki i pióro na ogonie. Na kufie, zewnętrznej stronie uszu, kończynach przednich (z wyjątkiem frędzli), kończynach tylnych od stawu skokowego ku dołowi – włos krótki i przylegający. U odmiany krótkowłosej jedynie włos okrywowy jest wyraźnie krótszy, podszerstek jak u półdługowłosej.
Umaszczenie: czarno-białe, niebiesko-białe, czekoladowo-białe, czerwono-białe, blue merle-białe, trójkolorowe (czarne podpalane z białym). W każdym przypadku umaszczenie podstawowe musi przeważać i stanowić tło (białe znaczenia w zasadzie nie powinny przekraczać 30% powierzchni).
Wzrost: psy – 48 – 55 cm w kłębie, suki – 46 – 51 cm w kłębie. Preferowane: pies – 53 cm, suka nieco mniej (ok. 50 cm).
Wady: wszelkie odstępstwa od wzorca powinny być traktowane jako wady, a oceniane w zależności od stopnia uwidocznienia.