Bearded Collie
Rasa brytyjska
CHARAKTERYSTYKA: Bearded Collie powinien być czujny, żywy, pewny siebie, aktywny. Ma temperament psa pracującego, jest inteligentny, pojętny, bez najmniejszych oznak nerwowości ani agresywności.
WYGLĄD OGÓLNY: Pies aktywny, bez zbędnego ciężaru, o długości tułowia większej niż wysokość w kłębie ( proporcje w przybliżeniu 5:4), długość mierzona jest od rękojeści mostka do guza kulszowego. Suki mogą być nieco dłuższe. Bearded Collie, aczkolwiek solidnie zbudowany, powinien mieć 'pod sobą’ dużo przestrzeni, i nie powinien sprawiać wrażania ciężkiego. Czujne, zaciekawione spojrzenie jest cechą charakterystyczną rasy.
GŁOWA I CZASZKA: Głowa powinna być proporcjonalna do wzrostu psa. Czaszka szeroka, płaska, kwadratowa, odległość od stopu guza potylicznego jest równa szerokości pomiędzy uszami. Kufa mocna, tej samej długości co czaszka, ogólne wrażenie jakie sprawia głowa polega na mocnej kufie i pojemnej puszce mózgowej. Przełom czołowo-nosowy umiarkowany. Czubek nosa jest duży i kwadratowy, na ogół czarny, ale zgodny z maścią u psów błękitnych i brązowych. Czubek nosa i wargi powinny być jednolitego koloru bez mniejszych lub większych plam. Pigmentacja warg i brzegów powiek powinna odpowiadać kolorowi wierzchołka nosa.
OCZY:Koloru zgodnego z maścią, duże i szeroko rozstawione, o wyrazie łagodnym i czułym, nigdy nie wyłupiaste. Brwi tworzą grzywkę ku górze i ku przodowi, ale nie są tak długie, aby zakrywały oczy.
USZY: Średniej wielkości, obwisłe. Kiedy pies ma napiętą uwagę, uszy powinny unosić się u nasady do poziomu wierzchołka głowu, (ale nie wyżej!) co powiększa szerokość czaszki.
ZĘBY: Duże i białe. Siekacze żuchwy są w ścisłym kontakcie z wewnętrzną powierzchnią siekaczy szczeki. Dopuszczalny jest także zgryz cęgowy.
SZYJA: Umiarkowanej długości, muskularna i lekko wysklepiona.
KOŃCZYNY PRZEDNIE: proste i pionowe. Łopatki ukośne. Prosta poprowadzona przez środek łopatki powinna tworzyć kąt 90° z kością ramienną. Łopatki powinny być w kłębie oddzielone od siebie tylko kręgami, ale począwszy od kłębu powinny być na tyle odchylone na zewnątrz, aby pozwolić na odpowiednie wysklepienie żeber. Kończyny przednie o mocnej kości pokryte są kosmatym włosem. Śródręcza giętkie, ale nie słabe.
TUŁÓW: Jego długość powinna wynikać z długości klatki piersiowej, a nie lędźwi. Grzbiet prosty, żebra dobrze wysklepione, ale nie beczkowate. Lędźwie powinny być mocne, klatka piersiowa głęboka (sięgać minimum do łokcia) i pojemna.
KOŃCZYNY TYLNE: Dobrze umięśnione, mocne podudzie, kolana dobrze ukątowane, stawy skokowe nisko osadzone. Śródstopie powinno tworzyć z podłożem kąt prosty – w normalnej pozycji stojącej powinno znajdować się tuż za linią pionową przebiegającą przez guz kulszowy.
ŁAPY: Owalne, o mocnych opuszkach. Palce wysklepione i zwarte, dobrze owłosione także w przestrzeniach między opuszkami.
CHODY: Ruch powinien być sprężysty, regularny, o dużym zasięgu. Pies kryje dużą przestrzeń robiac wrażenie minimalnego wysiłku.
OGON: Nisko osadzony, ani rachityczny, ani skręcony, wystarczająco długi, aby ostatni krąg sięgał co najmniej guza piętowego. Noszony jest nisko, na końcu zakręcony ku górze – kiedy pies stoi lub idzie, wyciągnięty w szybszych chodach. Nigdy nie jest zawiniety nad grzebiet, zawsze pokryty obfitym włosem.
SZATA: Włos jest dwojakiego rodzaju. Podszerstek miękki i zwarty, podobny do futra. Włos okrywowy jest prosty, twardy, mocny i kosmaty. Nie jest ani wełnisty, ani skręcony, chociaż dopuszczana jest lekka falistość.
Włos powinien mieć dostateczną długość i grubość, by zapewnić psu dobrą ochronę i uwydatnić jego kształty, nie szkodząc jego naturalnej linii. Włos nie powinien być poddawany żadnej toalecie. Grzbiet nosa powinien być pokryty rzadkim włosem, nieco dłuższym niż boki, tak aby dokładnie przykrywał wargi.
Począwszy od policzków, warg górnych i dolnej okolicy bródki długość włosa powiększa się w stronę przedpiersia – tworząc typową brodę.
MAŚĆ: Łupkowo-szara, płowa wpadająca w czerwoną, czarna, błękitna, wszystkie odcienie szarej, brązowa i piaskowa z białymi plamami lub bez nich. Jeśli występują białe znaczenia, powinny się one pojawiać na grzbiecie nosa, na głowie w postaci strzałki, na końcu ogona, na przedpiersiu, na kończynach przednich i tylnych. W przypadku białej „obroży” jasne włosy nie powinny sięgać poza łopatki, w przypadku kończyn – powyżej stawów skokowych.
Lekkie ślady podpalania dopuszczalne są na brwiach, policzkach, wewnątrz ucha, pod ogonem i na kończynach, w miejscach łączenia barwy podstawowej z bielą.
WIELKOŚĆ I WAGA: Idealna : psy 53,5 do 56 cm (21-22 cale) , 23-27 kg , suki 51,0 do 53,5 cm (20-21 cali) , 20-23 kg.
Proporcja i jakość wyglądu powinny być brane pod uwagę przed wzrostem, ale należy obniżać ocenę psom zbyt dalekim od idealnego wzrostu.
WADY: Wszelkie odchylenia w stosunku do powyższego wzorca powinny być uważane za wady i oceniane zależnie od stopnia występowania