KOTY SYJAMSKIE

KOTY SYJAMSKIE

Jest to jedna z najbardziej znanych ras, ale jej pochodzenie nie jest dokładnie znane. Sprowadzono je do Wielkiej Brytanii w końcu minionego stulecia. Okazały się nazbyt delikatne i hodowcy nie od razu nabrali do nich przekonania, ale obecnie koty te cieszą się wielkim powodzeniem. Koty syjamskie mają głowę w kształcie klina, dość duże uszy, zaś smukły i muskularny kształt tułowia przydaje im elegancji. Oznaki (czyli pointy) stanowią jeszcze jedną ważną cechę tej rasy. Występują na głowie, uszach, nogach i ogonie. Oznaki są znacznie ciemniejsze i tworzą atrakcyjny kontrast z jaśniejszym ubarwieniem reszty futra. Klasyczny typ kota syjamskiego to seal point o kremowej okrywie włosowej, brązowych oznakach i niebieskich oczach. Są też koty syjamskie z oznakami czekoladowymi, niebieskimi lub lila. Koty z oznakami lila mają w istocie śnieżnobiałe futerko z różowawoszarymi oznakami i są niezmiernie trudne do wyhodowania dla celów wystawowych. Otrzymuje się je ze skrzyżowania kotów syjamskich z oznakami czekoladowymi z kotami tej samej rasy mającymi oznaki niebieskie W ostatnich latach wyhodowano aż osiemnaście odmian barwnych kotów syjamskich Są one często nazywane, zwłaszcza w Ameryce Północnej, kolorpointami krótkowłosymi

Kotami tej grupy o nowej kolorystyce są z szylkretowymi oznakami – tortie point oraz z pręgowanymi oznakami – tabby point.

Urok kotów syjamskich nie ogranicza się do ich wyglądu bywają one na ogół wielkimi pieszczochami. Poszczególne koty mogą różnić się usposobieniem, ale wszystkie na ogół są bardzo żywe i inteligentne. Wcześnie osiągają też dojrzałość płciową. Koty syjamskie są bardzo głośne i chociaż okazują wielkie przywiązanie, potrafią być agresywne, jeśli się je rozdrażni. Dlatego najlepiej nadają się do domów, gdzie nie ma dzieci. Psów też na ogół nie znoszą, chociaż trafiają się wyjątki. Należy więc zachować na wszelki wypadek dużą ostrożność przy kontaktach kota syjamskiego z psem.

Przy kupnie kota syjamskie go należy sprawdzić, czy nie ma on zeza. Można to łatwo zauważyć, kot taki bowiem sprawia wrażenie, jakby stale wpatrywał się we własny nos. Inna typowa wada to deformacja ogona. Są to wady genetyczne i koty z takimi wadami należy eliminować z hodowli. Nie należy się jednak zrażać, jeśli oznaki kociąt syjamskich są słabiej zaznaczone niż oznaki u kotów dorosłych. Jest to całkiem normalne, bowiem kolor staje się intensywniejszy w miarę dorastania kota Nalety pamiętać o tym, że koty syjamskie są zwinne i aktywne. Bardziej niż inne koty lubią się wspinać po sprzętach znajdujących się w mieszkaniu. Jeśli kot żyje w mieście, a właściciel nie chce wypuszczać go samego na dwór, możliwe jest przyuczenie kota syjamskiego do chodzenia na smyczy. Nale ty więc kupić obróżkę oraz smycz i najpierw przyzwyczaić kota do noszenia obróżki w domu. Potem można go już przyuczać do chodzenia na smyczy, trzymając kota z dala od psów, ponieważ przy zetknięciu z nimi może dać o sobie znać jego wściekły temperament.