Kot singapurski
Miejsce pochodzenia Singapur
Początki rasy 1975
Inna nazwa kot rzeczny, singapurski kot kanałowy
Waga 2-4 kg
Długość życia 14 lat
Charakter żywotny i oddany
„Singapura” to malajskie słowo oznaczające Singapur, czyli „Miasto Lwa”. W Singapurze gatunek ten znany jest pod nazwą kucinta, czyli „ukochany kot”.
Kot singapurski oficjalnie sklasyfikowany jest jako najmniejszy na świecie gatunek kota. Uważa się, że delikatni przodkowie tego zwierzęcia zamieszkiwali kanały drenażowe i ściekowe na wyspie Singapur przez ponad 300 lat. Gatunek powstał dzięki niezliczonym kotowatym, które przybywały do ruchliwego portu azjatyckiego na pokładach statków z całego świata.
Zarejestrowanie kota singapurskiego okazało się nieco kontrowersyjne, gdy zbadano, że trzy główne rasy kotów, które stanowiły bazę genetyczną tego gatunku, nie pochodzą z kanałów Singapuru, jak powszechnie twierdzono, ale wyhodowano je w Stanach Zjednoczonych. Stamtąd zostały sprowadzone na Daleki Wschód, by w końcu wrócić do Ameryki. Po długim dochodzeniu wiarygodność gatunku została w końcu potwierdzona, gdy okazało się, że cztery „podejrzane” zwierzęta są bezpośrednimi potomkami singapurskich kotów i zostały prywatnie wywiezione z Azji kilka lat wcześniej.
Kot singapurski kocha ludzkie towarzystwo i przedkłada ciepło naszych kolan czy zagłębienie ramienia nad jakąkolwiek poduszkę lub koszyk. Gdy damy mu ku temu okazję, zawsze będzie rozglądał się za jakimś wysokim punktem obserwacyjnym, a gdy czasem nie będziemy mogli go znaleźć, na pewno odnajdzie się na szafie, kar-niszu, wysokiej belce. Uwielbia być w centrum uwagi i wykazuje kocią ciekawość i wesołość przez całe swoje życie.