Kot hawański
Miejsce pochodzenia Wielka Brytania
Początki rasy lata 50. XX w.
Inna nazwa brązowy hawański
Waga 2,5—4,5 kg
Długość życia ponad 15 lat
Charakter uroczy i impulsywny
Pierwotnie GCCF zdecydowało się nazwać kota kasztanowo-brązowym cudzoziemcem. Dopiero w 1970 r. rada naraziła zgodę na zmianę nazwy na brązowego kota hawańskiego. W Wielkiej Brytanii słowo „brązowy” zostało porzucone, chociaż w Stanach Zjednoczonych nadał w użyciu jest pełna nazwa.
To „własnej roboty” kot, brytyjskiego pochodzenia, chociaż wiemy, że takie samoistnie brązowe koty syjamskie pojawiały się w Europie już w XIX w. Jedenaste wydanie Encyklopedii Britannica, opublikowane w 191! r., wspomina o czekoladowo ubarwionych gatunkach kota syjamskiego – znanych pod nazwą szwajcarski kot górski. Jednakże ten wczesny odłam grupy został skazany na wymarcie na skutek oświadczenia wydanego przez Klub Kota Syjamskiego w Wielkiej Brytanii w 1920 r. Deklaracja mówiła, że klub nie jest w stanie wspierać innych niż hodowle błękitnookich kotów syjamskich. Wykluczona ze wszystkich syjamskich pokazów mody grupa wkrótce popadła w niełaskę.
Na szczęście w 1951 r. mała, ale bardzo oddana grupa hodowców postanowiła przywrócić świetność temu jednobarwnemu, brązowowłosemu kotu, i to właśnie wtedy rozpoczęła się jego właściwa hodowla. Pierwszy brązowy samiec, Elmtower Bronze Idol, urodził się w 1952 r., a kolejne dwa w 1953 r. Zwierzęta te stanowiły bazę całej hodowli w Wielkiej Brytanii. Grupa zyskała aprobatę GCCF w 1958 r., a zaledwie rok później taką samą zgodę ze strony CFA w Stanach Zjednoczonych.
Mówi się, że kot ten zawdzięcza swoją nazwę kolorowi wyśmienitego cygara z Hawany. To urocze, wesołe zwierzę o bardzo ciekawym usposobieniu. Podobno dźwięk, który przeraziłby każde inne zwierzę, dla kota hawańskiego jest zaproszeniem! Ma delikatny głos i jest niezwykle uczuciowy. To idealny kompan dla każdego, kto szuka inteligentnego i niezależnego towarzysza, zwłaszcza jeśli lubi czekoladę!