Kot bengalski
Miejsce pochodzenia Stany Zjednoczone Początki rasy 1983
Inna nazwa leopardowate
Waga 5,5 —10 kg
Długość życia 9—15 lat
Charakter pewny siebie, pełen energii
Koty bengalskie są wyjątkowo popularne wśród celebrytów. Ich fanami są Jonathan Ross, Kevin Bacon, sułtan Brunei oraz aktorka Halle Berry, która zaopiekowała się kotem bengalskim występującym z nią w filmie Kobieta-Kot w 2004 r.
Tylko kilka kotów na świecie prezentuje się tak dobrze, jak koty bengalskie. Względnie nowy gatunek zwierząt został stworzony w Stanach Zjednoczonych w połowie lat 70. przez kalifornijską hodowczynię Jean Mills, która eksperymentalnie skrzyżowała azjatyckiego leoparda z kotem domowym (kotem abisyńskim, egipskim, mau i ocicatem). Jej celem było stworzenie miłej, domowej rasy, która będzie miała silne ciało swojego długonogiego i smukłego dzikiego przodka.
Cechą, która z pewnością odróżnia kota bengalskiego od innych, jest jego futro, pokryte niezwykłym wzorem, jakiego nic znajdziemy u żadnego innego gatunku, i wyjątkowe, perłowozłote ubarwienie, nadające sierści poblask. To niesamowite futro w dotyku jest równie wspaniałe, jak wygląda – miękkie, gęste, jedwabiste; nie pomylimy go z żadnym innym futrem, nawet z zamkniętymi oczyma.
Chociaż z natury prowadzi raczej nocny tryb życia, kot bengalski potrafi dostosować się do domowego rytmu. Atletyczna budowa ciała i nieprzeciętna inteligencja sprawiają, że jest niesamowitym myśliwym. Co niezwykłe dla kotowatych – wykazuje zamiłowanie do wody i uwielbia psy, bawi się z nimi przy każdej nadarzającej się okazji. Należy pamiętać, że kot bengalski ma specjalne wymagania i nie nadaje się dla niedoświadczonych hodowców. Jednak z czasem, przy odpowiedniej opiece i poświęconej uwadze, stanie się wyjątkowym mieszkańcem każdego domu.