Trzymanie królików na zewnątrz zimą

Trzymanie królików na zewnątrz zimą: ważne wskazówki.

Zwykle trzymanie królików na zewnątrz zimą nie stanowi problemu. Króliki lepiej znoszą zimno niż ciepło. Tutaj dowiesz się, jakie wymagania należy jeszcze spełnić, trzymając uszatki na zewnątrz zimą i na co trzeba uważać.
Króliki dobrze znoszą niskie temperatury — Shutterstock / StockPhotosLV

Króliki domowe również dobrze czują się na zewnątrz w niższych temperaturach. Nie różnią się niczym od swoich krewnych, dzikich królików. Mimo to króliki potrzebują trochę dodatkowego schronienia i specjalnego pożywienia zimą, aby zachować zdrowie.

Czy zimą można trzymać króliki na dworze?

Po stopniowym przyzwyczajeniu się do niższych temperatur, króliki mogą spokojnie przebywać w wybiegu na zimę. Najprostszym sposobem na to jest pozostawienie królika na zewnątrz przez cały rok.

Jeśli chcesz po raz pierwszy umieścić króliki na wybiegu zewnętrznym , zrób to latem, najpóźniej do końca sierpnia. Następnie króliki mają wystarczająco dużo czasu, aby stopniowo przyzwyczaić się do chłodniejszego otoczenia późnym latem i jesienią.

 

Trzymanie królików na zewnątrz zimą: ile stopni?

Większość ras królików może wytrzymać nawet mrozy do minus 20 stopni Celsjusza. Rasy długowłose, takie jak Lionheads i Rex, są bardziej wrażliwe, ponieważ nie mają tak gęstej warstwy wierzchniej. Jednak te króliki mogą nadal przebywać na zewnątrz zimą, jeśli ich klatka jest dobrze chroniona.

Których królików nie powinno się zostawiać na zewnątrz zimą.

Młode i dorosłe króliki dobrze czują się na zewnątrz w zimnych porach roku. Tylko przewlekle chore, ciężarne lub stare zwierzęta powinny być trzymane w pomieszczeniach . Jeśli królik poważnie zachoruje, nie umieszczaj go nagle w cieple – różnica temperatur może być szokiem. Zamiast tego trzymaj zwierzę w chłodnym, ale suchym pomieszczeniu bez przeciągów. Tutaj może odpocząć, dopóki temperatury na zewnątrz nie będą znowu wiosenne.

Ważne: Nawet jeśli tylko jeden królik zachoruje, nie powinien przychodzić sam do domu. Króliki powinny być zawsze trzymane w grupach co najmniej dwóch. W przeciwnym razie zwierzę będzie nieszczęśliwe i będzie tęsknić za współplemieńcami. Co najmniej jeden towarzysz zabaw i partner do przytulania z grupy powinien poruszać się z tobą.

W ten sposób klatka dla królików staje się odporna na zimę.

Odporny na zimę zewnętrzny wybieg dla królików wymaga zadaszonego obszaru, wystarczającej liczby schronień i wystarczającej ilości ruchu.

Króliki Rex, rasy długowłose i lwiogłowe preferują w pełni zadaszoną klatkę. Wszystkie inne króliki również przeciwstawiają się deszczowi, śniegowi i lodzie dzięki grubemu futerku. Wszystko, czego potrzebują, to suche, cieplejsze miejsce do jedzenia, spania i odpoczynku. Należy go również chronić przed przeciągami, wiatrem i warunkami atmosferycznymi z boków.

Oblicz co najmniej trzy metry kwadratowe na zwierzę do wybiegu. Wtedy młode mogą się bawić, skakać i rozgrzewać do woli.

Ustaw kilka schronień, aby króliki mogły wybrać, do którego się schronić. Nie muszą one być specjalnie izolowane, ale muszą być chronione przed przeciągami, deszczem, śniegiem i lodem. Powinny nadal umożliwiać cyrkulację powietrza, aby wewnątrz nie gromadziła się wilgoć, która mogłaby prowadzić do pleśni.

Obficie wyściełaj domki chłonną ściółką, słomą i sianem, aby były przyjemne i ciepłe. Codziennie sprawdzaj, czy podłoga jest wystarczająco przykryta i czy wszystko jest czyste i suche. Jeśli nie, usuń wilgotną ściółkę i zastąp ją świeżym materiałem.

Króliki zimą: co robić w mróz.

Same zwierzęta są chronione przed mrozem w swoich schronieniach. Problemem może być zamarznięcie wody w korycie dla królików lub poidle. Aby tego uniknąć, możesz wybrać większą miskę do picia i włożyć do wody piłki tenisowe lub kawałki drewna. Ruch pływających kulek zapobiega zbyt szybkiemu tworzeniu się lodu.

Alternatywą są podgrzewane miski. Są na przykład miski dla psa podgrzewane. Alternatywnie możesz umieścić miski do picia na płytach grzewczych lub pod lampą grzewczą w chronionym miejscu.

Uwaga: Lampa grzewcza musi być zamontowana wystarczająco wysoko, aby woda nie nagrzewała się za bardzo pod spodem: wystarczy letnia temperatura. Ponadto musi być również chroniony przed wiatrem i warunkami atmosferycznymi.

Prawidłowe żywienie królików zimą

Króliki potrzebują trochę więcej energii zimą niż latem, aby mogły gromadzić ochronny tłuszcz zimowy. Można to osiągnąć dzięki paszom bogatym w węglowodany i tłuszcze , na przykład większej ilości warzyw korzeniowych i większej ilości tłustych nasion, takich jak nasiona kopru włoskiego lub łuskane nasiona słonecznika.

Powinieneś oferować świeżą żywność tylko na obszarze chronionym, aby nie zamarzła. Jeśli to możliwe, zmieniaj go kilka razy dziennie i podawaj mniejsze porcje. Zimą zamiast świeżych ziół łąkowych nadają się suszone zioła. Do tego trochę płatków owsianych i pełnoziarnistych płatków zbożowych.