Żywienie starzejącego się psa
W tym okresie psy zachowują na ogół dobry apetyt i spożywają znacznie więcej kalorii, niż są w stanie zużyć. Dlatego właściciel musi uważać, aby pies nie tył zanadto, ponieważ otyłość może mu skrócić życie.
Są też osobniki, które wykazują słabszy apetyt. Przyczyną może być osłabienie zmysłów, powodujące że pokarm nie ma już dla psa miłego zapachu i wyglądu. Dla uaktywnienia zmysłu smaku i węchu trzeba podawać pokarmy o mocniejszej woni.
Inne psy mogą mieć zapotrzebowanie na mniejsze porcje, ponieważ z wiekiem ich zdolność trawienia i przyswajania pokarmów jest obniżona.
Starsze psy wymagają lepszego pielęgnowania zębów i dziąseł, ponieważ na zębach gromadzi się kamień nazębny. Dziąsła ulegają podrażnieniu i stanowi zapalnemu. Również i to może powodować niechęć do jedzenia. Dlatego stałe pielęgnowanie jamy ustnej, czyszczenie i polerowanie zębów przez lekarza weterynarii jest w tym wieku bardzo potrzebne.
U starych zwierząt mogą wystąpić zaparcia, które są bardzo dokuczliwe. Dodawanie do posiłków otrąb albo środków łagodnie przeczyszczających (np. oleju parafinowego), usprawni nieco pracę jelit.
Nie można podawać leków przeczyszczających przeznaczonych dla ludzi. Zawsze przy zaparciu trzeba psa poddać opiece weterynaryjnej.