Lista wymienionych chorób jest długa i nie wyczerpuje wszystkich dolegliwości. Nie oznacza to jednak, że psy są zwierzętami szczególnie podatnymi na choroby. Zdrowie psa zależy przede wszystkim od właściciela. Zapewnienie wymaganych szczepień, utrzymanie higieny, przestrzeganie odpowiedniej diety wyeliminują większość zagrożeń zdrowotnych. Lepiej jednak, zanim podejmie się decyzję o zakupie psa, zapoznać się z dostępnymi w danym rejonie formami lecznictwa weterynaryjnego. Psy – nawet największe – określa się mianem małych zwierząt. To odróżnia je od zwierząt gospodarskich na wsi. Jeszcze do niedawna właściciele psów zdani byli wyłącznie na Państwowy Zakład Leczenia Zwierząt (PZLZ). W większych miastach zatrudnieni byli w lecznicach specjaliści od małych zwierząt. W mniejszych przychodniach lekarze nastawieni byli głównie na zwierzęta gospodarskie. W ciągu ostatnich kilku lat lecznictwo weterynaryjne w Polsce uległo dużym przeobrażeniom. Powstało wiele prywatnych klinik, dysponujących doskonałym sprzętem diagnostycznym. Niektóre lecznice są czynne całą dobę. nawet w niedzielę. Dużym ułatwieniem jest możliwość zamawiania badań przez telefon i – co nie jest bez znaczenia – wizyty lekarza weterynarii w domu.
Radykalnie poprawiło się też zaopatrzenie w leki. Powstały hurtownie sprowadzające leki. witaminy i szczepionki ze znanych firm zagranicznych. Prawie każda lecznica państwowa i prywatna dysponuje obecnie szerokim asortymentem potrzebnych leków.
Opieka weterynaryjna powinna obejmować wszystkie czynności związane ze zdrowiem psa, od momentu jego narodzin aż do ostatnich chwil życia.
W najlepszej sytuacji są ci, którzy mają stałego lekarza dla swojego psa.
Oczywiście, bardzo troskliwa opieka sporo kosztuje.