Zachowanie psa w nowym domu po adopcji

Zachowanie psa w nowym domu po adopcji.

Gdy weźmiemy psa ze schroniska, zwykle jesteśmy bardzo podekscytowani tym faktem – chcielibyśmy zrobić wszystko naraz: przytulić psa, bawić się z nim, przebywać z nim jak najdłużej. Tymczasem dla psa jest to również czas pełen emocji – niekoniecznie od razu pozytywnych. Powinniśmy wziąć to pod uwagę i wcześniej przygotować się do tego, jakie zachowania może przejawiać pies w nowym domu.

Stres, stres i jeszcze raz stres

Choć my wiemy, że zabieramy psa do domu, aby zapewnić mu dobre warunki, on nie jest tego do końca świadomy. Z jego punktu widzenia jest on zabierany ze znanego sobie miejsca przez obce osoby, aby w końcu dostać się do nowego, również obcego miejsca. Pies nieraz nie potrafi znaleźć sobie miejsca i jest po prostu przerażony. Objawy takiego stresu mogą być bardzo zróżnicowane.

Problemy gastryczne i behawioralne

Niektóre psy na stres reagują problemami gastrycznymi – zwykle biegunką, czasem również wymiotami. Innym objawem stresu jest również dyszenie, czyli oddychanie z otwartym pyskiem, picie dużej ilości wody, dreszcze czy piszczenie. Jedynym sposobem, aby zminimalizować psi stres, jest zostawić psa w spokoju i zapewnić mu ciche i wygodne miejsce, w którym będzie mógł się uspokoić.

Brak apetytu

Brak apetytu zdarza się szczególnie u psów dorosłych, o delikatnej psychice, nieraz lękliwych. Są one bardziej narażone na stres, ponieważ bardziej go przeżywają – z tego powodu jednym z objawów stresu może być również brak apetytu. Nie próbujmy wówczas karmić psa na siłę, ponieważ tylko wzmoże to jego przerażenie. Pierwszy posiłek pies powinien dostać po paru godzinach od przybycia do nowego domu – jeśli planujemy podawać mu suchą karmę, dobrze jest pierwsze kilka posiłków podawać z ręki, karmiąc psa jak smakołykami. Więcej na temat żywienia można przeczytać w artykule Żywienie przez pierwsze dni oraz w dziale Żywienie.

Załatwianie w domu

Niestety, praktycznie każdy pies – nie jest istotne, czy dorosły, czy szczenię – na początku załatwia się w domu. O ile w przypadku szczeniąt jest to dosyć normalne, ponieważ nie są one nauczone zachowywania czystości w domu, o tyle w przypadku dorosłych psów wynika to zwykle ze stresu, zmiany warunków i konieczności odnalezienia się w nich. Z tego też powodu pies przez kilka dni może załatwiać się w domu – nie należy go za to karać, ponieważ to tylko zwiększy stres. Taka sytuacja po kilku dniach ulega samoistnej poprawie, szczególnie gdy pies jest nagradzany za załatwianie się na spacerach.