Nowoczesny pies często pokonuje duże odległości, ale biernie: jeździ samochodem, windą, leci samolotem, czasem — biegnie za rowerem (uwaga: niedozwolone na drogach, nawet na smyczy).
Jednak dla jego rozwoju, kondycji i dobrego samopoczucia niezbędny jest codzienny spacer ze swoim panem.
Przyjemność wyjścia na spacer
Nawet posiadanie dużego ogrodu nie zwalnia z obowiązku codziennego spaceru z psem. Spacer, dostarcza zwierzęciu nie tylko ruchu i możliwości załatwienia swoich potrzeb, lecz jest urozmaiceniem jego życia i źródłem wielu doznań. A codzienny spacer z psem, wskazany jest również dla właściciela. Zmusza do konsekwentnego i bezpłatnego treningu zdrowotnego. Długoletnie badania prowadzone w Ameryce udowodniły, że nie sport wyczynowy, ale właśnie stałe regularne spacery przyczyniają się do długowieczności. Pomyślmy o tym, kiedy akurat nie mamy ochoty na wyjście z psem!
Długość trwania spaceru
Długość spaceru zależy od wieku, konstytucji i rasy psa. I tak na przykład mopsy i pekińczyki należą do psów raczej wygodnych, którym wystarczy półgodzinny spacer, trzy razy w ciągu dnia. Spacer psów lubiących biegać, jak seterów irlandzkich, dalmatyńczyków czy większych mieszańców powinien trwać 2-3 godziny dziennie.
Obwąchiwanie i znakowanie
Spacer oznacza dla psa nie tylko ruch, ale również spełnienie jego psich potrzeb. Pies węszy tam, gdzie inne psy zostawiły swoje pachnące wizytówki lub gdzie odnajduje inne interesujące zapachy.
Nie ciągnijmy więc psa szarpiąc za linkę, jeśli zatrzyma się chcąc coś dokładnie obwąchać.
Znakowanie jest podstawową potrzebą każdego samca. Nie dziwmy się więc, jeśli w czasie spaceru podniesie on nogę więcej niż dziesięć razy. W ten sposób oznacza on swój rewir, a także zostawia swój własny znak zapachowy na miejscu, na którym zrobił to jego poprzednik.