Kapsułka, wisiorek lub znaczek z adresem
W sklepach dla zwierząt można nabyć zakręcane kapsułki bądź trójkątne skórzane etui, w których umieszcza się karteczkę z imieniem psa i telefonem i adresem jego właściciela. Kapsułki jednak łatwo się otwierają i karteczka wypada. Dlatego dobrze jest umocnić zakrętkę lakierem do paznokci. Można też nabyć obrożę z metalową plakietką, na której graweruje się adres właściciela. Niezależnie od sposobu, oznakowanie psa jest bardzo ważne, gdyż pomaga w odnalezieniu czworonoga jeśli np. nam ucieknie lub się zgubi.
Gwizdek
Jeśli pozwalamy czasem psu na oddalenie się na większą odległość, to możemy go przyzwyczaić do wracania na dźwięk gwizdka ultradźwiękowego. Jest on słyszalny dla psa, ale jego dźwięk nie jest odbierany przez człowieka.
W ten sposób oszczędzimy sobie i innym uciążliwych hałasów.
Znaczek podatkowy
Właściciel obowiązany jest co roku opłacić podatek za psa. Jego wysokość ustalają gminy. Znaczek z numerem powinien być doczepiony do obroży. Dokładnych informacji na ten temat udzielają urzędy gminne.
Książeczka szczepień
Ponieważ pierwsze szczepienie psa powinno być przeprowadzone w wieku 8-9 tygodni, to na ogól przy zakupie szczenięcia otrzymuje się jego książeczkę szczepień.
Książeczka ta zawiera adres i nazwisko właściciela psa oraz przeprowadzone zabiegi lekarskie. Należy ją zabrać ze sobą udając się na następne szczepienia, które muszą być tam wpisane. Dokument ten jest nieodzowny przy podróży za granicę z psem, gdyż większość krajów wymaga przy wjeździe okazania świadectwa szczepienia psa przeciw wściekliźnie.
Ubezpieczenie
Jeśli nawet szkody, jakie może wyrządzić mały pies nie są duże, to wskazane jest zawarcie umowy ubezpieczeniowej od odpowiedzialności cywilnej. Wyobraźmy sobie tylko, że nasz pies wyrwie się i spowoduje wypadek -koszty, które wówczas będziemy musieli ponieść mogą być ogromne.
Uwaga: Obowiązek pilnowania psa spoczywa na właścicielu. Zakład ubezpieczeń płaci tylko wtedy, jeśli warunek ten został zachowany.
Tatuowanie
Szczenięta pochodzące od rasowych psów są coraz częściej tatuowane.
Pies otrzymuje określony numer wpisany do księgi hodowlanej.
Ten numer tatuuje się na wewnętrznej stronie małżowiny usznej, rzadziej -na wewnętrznej stronie uda. Dzięki temu można łatwo porównać wytatuowany numer z numerem w księdze hodowlanej i w rodowodzie. Tatuaż przeprowadza lekarz weterynarii, który wybiera najlepszy ku temu termin. Tatuaż jest „kartą wizytową” rasowego psa, chroni go jeśli ucieknie lub zostanie skradziony. Jeżeli pies ma wykonany tatuaż uzyskujemy większą szansę na jego odzyskanie.
W Niemczech psy z tatuażem nie są zakupywane przez laboratoria do doświadczeń: Ponadto wytatuowany numer zgłaszany jest w RFN do Niemieckiego Centralnego Rejestru Zwierząt Hodowlanych (Tasso). Wprowadzenie danych do komputera i sterowane komputerem poszukiwanie psa jest w tym kraju bezpłatne.