Jak przygotować się do adopcji psa?
Adopcja psa jest decyzją bardzo poważną, często na wiele lat. Z tego też powodu należy ją odpowiednio przemyśleć, a także przygotować się do niej we właściwy sposób. Oto kilka rad, jak dobrze przygotować się do adopcji psa ze schroniska.
W schronisku przebywają zwykle psy najróżniejsze – zarówno szczenięta, jak i psy starsze; duże i małe; spokojne i potrzebujące ruchu. Dlatego najpierw warto zastanowić się, na jakiego psa jesteśmy gotowi (tutaj pomóc może artykuł: Jakiego psa wybrać?). Gdy podejmiemy już decyzję i nakreślimy ogólny wygląd i charakter naszego przyszłego czworonoga, warto poprosić o poradę pracownika schroniska. Wskaże on nam psy, które odpowiadają naszym oczekiwaniom i pomoże podjąć stosowną decyzję. Można również umówić się z wolontariuszem schroniska, który nieraz dobrze zna psy i jest w stanie doradzić, który pies będzie dla nas odpowiedni, jak też pomóc w pierwszych dniach jego pobytu u nas
Następny etap przygotowań powinien przebiegać w naszym domu. Należy wyznaczyć psu miejsce do spania, choć trzeba przygotować się na to, że na początku będzie chciał spać tam, gdzie my. Nie warto kupować od razu drogiego posłania – szczególnie w przypadku szczeniąt, które mogą je łatwo zniszczyć. Na początek wystarczy kupić posłanie tańsze, aby zobaczyć, czy w ogóle się przyda i czy pies wie, do czego służy. Warto wyznaczyć również miejsce na psie miski – powinno być to miejsce stałe. Pies musi mieć stały dostęp do świeżej, czystej wody, jedzenie zaś powinien dostawać kilka razy dziennie, w zależności od wieku i wielkości (więcej o tym w artykule: Żywienie psa). Prócz tego, dobrze jest zaopatrzyć się również w kilka zabawek – np. gumowe gryzaki, którymi pies będzie się bawił pod naszą nieobecność; piłki do aportowania; kości do obgryzania. Warto też zakupić zwykły szampon dla psów, bowiem pies ze schroniska na pewno będzie wymagał kąpieli – niekoniecznie w pierwszych dniach pobytu u nas, jeśli nie ma takiej potrzeby, a pies jest zestresowany (więcej w artykule: Zachowanie psa w nowym domu).
Jeśli pies ma mieszkać w budzie, warto również zadbać o jej otoczenie. Nie należy trzymać psa na łańcuchu – nie spełnia on wówczas roli stróża obejścia, za to łańcuch może prowadzić do takich schorzeń, jak głuchota, choroby skóry czy agresja spowodowana nieprawidłowymi warunkami pobytu psa. Jeśli chcemy, aby pies mógł być izolowany na jakiś czas od reszty podwórka, należy przygotować mu odpowiednio duży kojec – ma on jednak stanowić schronienie jedynie na część dnia, pies musi być z niego wypuszczany! Najlepsza buda to taka, która posiada dodatkowy przedsionek zabezpieczony np. gumową nakładką, aby do wnętrza budy nie dostawał się wiatr czy deszcz. Buda powinna mieć dach, ocieplenie ścian (np. styropian pokryty od środka dyktą, aby pies nie mógł go wygryzać), a także wypełnienie w postaci słomy – najlepiej izoluje ona ciepło oraz nie gnije i nie zamaka. Ściółkę należy regularnie wymieniać. Przy budzie pies powinien mieć miskę ze świeżą wodą, zaś raz dziennie w dni zimne czy mroźne dostawać ciepły, wysokokaloryczny posiłek.
Gdy jedziemy już do schroniska po naszego psa, również musimy się na to odpowiednio przygotować. Po pierwsze, należy zabrać ze sobą smycz i obrożę; ta druga powinna być regulowana, bo nie znamy obwodu szyi psa. Dobrze jest zabrać ze sobą również matę czy koc, który położymy psu w samochodzie, aby nie zabrudził tapicerki. Warto wziąć również np. mokre chusteczki na wypadek, gdyby pies cierpiał na chorobę lokomocyjną. Jeśli chcemy zaskarbić sobie zaufanie i sympatię psa od samego początku, można zabrać ze sobą kilka smaczków, które damy psu w chwili zapoznania.