Gdzie pies powinien spać?
Każdy pies wymaga własnego miejsca, gdzie może się czuć bezpiecznie. Od samego początku musi też wiedzieć, gdzie może leżeć, a gdzie mu tego nie wolno robić.
Miejsce do spania w ciągu dnia powinno znajdować się w spokojnym i wolnym od przeciągu kącie, w pomieszczeniu gdzie zbiera się cała rodzina. Psy lubią leżeć w bezpiecznym miejscu. Idealnie do tego celu nadaje się np. kącik pod narożnikiem w kuchni. Bez obawy możemy też wyznaczyć mu jakieś krzesło lub fotel na miejsce stałego pobytu. Jeśli jednak nie chcemy, aby pies tam siedział, to zabrońmy mu tego już od samego początku. Bywa i tak, że psu nie odpowiada wybrany dla niego kącik i wyszukuje sobie inne miejsce. Jeśli jest to możliwe, to zaakceptujmy jego wybór, kładąc mu w „jego” miejscu kocyk. Miejsce do spania w nocy. Jest rzeczą gustu, czy bierzemy psa na noc do łóżka, czy też nie. Na pewno nie musi się mieć co do tego wątpliwości natury higienicznej, jeśli ma się wypielęgnowanego i regularnie odrobaczanego psa. Ale trzeba pamiętać o jednym: jeśli nie pozwalamy psu na spanie w łóżku, to już od samego początku trzeba mu tego konsekwentnie zabraniać. Mały słodki szczeniaczek, który pierwsze tygodnie sypiał w łóżku, będzie upominał się o to także wtedy, kiedy będzie już dorosłym dużym psem. Nie potrafi zrozumieć dlaczego nagle zostaje mu ten przywilej odebrany. Jeżeli więc uznamy, że łóżko nie jest miejscem dla psa, to zabrońmy mu tego od pierwszego dnia, nawet wtedy gdy pierwszą noc będzie skamlał i kręcił się po mieszkaniu. Można na początku ustawić jego skrzyneczkę czy koszyk w pobliżu naszego łóżka, gdyż nasza obecność uspokoi psa.
Nawet wówczas jeśli nie pozwalamy psu leżeć w łóżku, to w każdym razie pozwólmy mu na spanie w naszej sypialni, zwłaszcza wtedy, gdy w ciągu dnia przebywa dużo czasu sam w mieszkaniu. Nie zapominajmy, że pies jest zwierzęciem stadnym, a ludzie, z którymi przebywa są dla niego jego stadem. Odmowę na spędzenie nocy w pobliżu „swoich” ludzi pies odbiera jako skazanie na wygnanie.