Aportujące wyżły niemieckie, weimarskie, węgierskie
W pierwszej kolejności należy wspomnieć o tym, że wraz z wynalezieniem broni palnej, niezbędny podczas polowania stał się pies, który potrafiłby wskazywać zwierzynę w bezruchu, a następnie po przybyciu myśliwego skutecznie płoszyłby, np. bażanty lub kuropatwy. Warto podkreślić to, że idealnie do tego zadania naddają się wyżły, które są bardzo szybkimi psami, będącymi w stanie nawet przez kilka godzin penetrować teren w poszukiwaniu zwierzyny, a kiedy ją znajdą, zamierają w bezruchu i wystawiają ją myśliwemu.
Z pewnością, największym uznaniem wśród myśliwych cieszy się wyżeł weimarski, który określany jest często terminem Szary Duch. Przede wszystkim, wyróżnia się masywną sylwetką, krótką i jedwabistą szatą w kolorze srebrzystym, myszatym, sarniopłowym. Ponadto, cechuje się bursztynowymi, niebieskimi lub zielonymi oczyma. Trzeba zaznaczyć to, że poluje na zwierzynę z wielką gracją, jego ruchy są bardzo płynne, porusza się w niemal absolutnej ciszy niczym zjawa, stąd też jego przezwisko. Na uwagę zasługuje fakt, że rasa została stworzona przez nienieckich arystokratów w XIX wieku na dworze Wielkiego Księstwa Weimarskiego. Otóż, powstała ona w wyniku krzyżówki bloodhounda z wyżłem niemieckim krótkowłosym.
Początkowo wyżeł weimarski był wykorzystywany podczas polowań na grubą zwierzynę, a w późniejszych latach pełnił głównie rolę psa wystawiającego i aportującego. Należy wspomnieć o tym, że wyżeł weimarski posiada doskonały węch i jest niezwykle inteligentnym zwierzakiem. Poza tym, cechuje go wielka odwaga oraz szybkość. Oczywiście, jest on pewnym siebie psem, w związku z czym ważną rolę odgrywa tu jego tresura, która nie należy do najłatwiejszych. Warto się jej podjąć, bowiem bez treningu może być uparty, porywczy, a nawet nieustępliwy. Oprócz tego, potrzebuje dużej przestrzeni, by móc się wyhasać, a kiedy jest zamknięty w domu, potrafi w nim uczynić prawdziwe spustoszenie. Chociaż posiada on nieliczne wady, idealnie naddaje się do towarzystwa, gdyż jest lojalny, wierny i przyjazny.
Nie mniej piękny jest wyżeł niemiecki krótkowłosy, który jest wytrzymały i szybki. Z pewnością wyróżnia go wyniosła postawa, sucha głowa, wysoko noszony ogon oraz twarda i błyszcząca szata. Posiada spokojny temperament i łagodne usposobienie. Równie wspaniały jest wyżeł niemiecki długowłosy, którego dzieje sięgają aż VIII-IX wieku. Warto zaznaczyć to, że może on z powodzeniem pełnić funkcję nie tylko psa myśliwskiego, ale i stróżującego. Natomiast wyżeł niemiecki szorstkowłosy doskonale sobie radzi w nawet najtrudniejszych warunkach pogodowych. Wyróżnia go świetny węch oraz ogromne przywiązanie do właściciela, a w stosunku do obcych jest nieufny, dlatego naddaje się na psa obronnego.
Nie możemy zapomnieć tu o wyżle węgierskim, który doskonale sobie radzi nawet w nawet bardzo trudnych warunkach terenowych czy atmosferycznych. Otóż, jest on niezwykle czuły, opiekuńczy i wierny w stosunku do właściciela. Cechuje go ugodowy charakter, a także wesołość. Dlatego może też z powodzeniem stanowić towarzystwo dla maluchów, gdyż nie wykazuje agresji i szybko się przywiązuje do domowników, którym jest szczerze oddany.