Odstawianie kociąt
Wprawdzie kocięta mogą już spróbować pokarmu o konsystencji stałej w trzecim tygodniu życia, ale odstawianie ich od piersi zacznie się na trwałe dopiero wtedy, kiedy ukończą pierwszy miesiąc życia. Z początku mogą nie okazywać chęci do spożywania nowego pokarmu, należy więc zacząć od podawania im odrobiny na palcu. Kocięta zaczną je obwąchiwać, a następnie zlizywać. Potem należy położyć większą ilość pokarmu na talerzyku, przechylić go pod odpowiednim kątem, aby przyciągnąć uwagę kociąt. Trzeba zacząć od podawania im podgotowanej ryby lub sproszkowanego pokarmu dla kociąt, które będzie stanowić ich podstawową kannę po odłączeniu od matki.
Po upływie tygodnia kocięta będą całkiem chętnie pożywiały się już samodzielnie i zjadały w ciągu dnia kilkanaście deka-gramów pokarmu podzielonego na cztery posiłki.
Przez cały okres odstawiania kociąt muszą one dostawać także mleko, a najlepiej jego substytut rozcieńczony wodą według załączonych wskazówek. Zapobiegnie to wystąpieniu biegunki, która może się pojawić, gdyby były karmione mlekiem krowim, a nie tolerowały go. Kiedy kocięta osiągną drugi miesiąc życia, zauważymy sami, że są już całkiem samodzielne.