Pielęgnowanie ciężarnej kotki
W pierwszym okresie ciąży na leży kotkę traktować normalnie i nie niepokoić się, jeśli będzie nadal skakać po sprzętach, gdyż pomoże to jej utrzymać mięśnie tłoczni brzusznej w należytej formie, co będzie bardzo potrzebne w trakcie porodu. Należy jednak ostrożnie brać ją na ręce, by nie uciskać brzucha. Ilość spożywanego przez nią pokarmu wyraźnie wzrośnie dopiero podczas trzech ostatnich tygodni ciąży, kiedy płody osiągają już pełny rozwój fizyczny oraz przybierają na wadze, która dla pojedynczego płodu powinna wynosić przy urodzeniu około 115 gramów. W tym okresie kotka z powodu ucisku płodów na żołądek nie będzie mogła zjadać dużych porcji na raz, co zmusi nas do zmiany sposobu jej karmienia. Pozwólmy jej zjadać tyle, ile chce, karmiąc ją cztery razy dziennie.
Bardzo ważne jest to, by w tym czasie dostawała pełno wartościowe pożywienie. Kiedy zawieziemy ją do lekarza na badanie kontrolne, poprośmy go także, aby kotkę przy okazji odrobaczył, co zmniejszy ryzyko zarażenia się kociąt od matki.
Jeśli kotka dostaje odpowiedni pokarm, podawanie jej dodatkowo wszelkich preparatów odżywczych jest na ogól zbyteczne, gdyż może wywołać odwrotny skutek, niemniej jednak poczynając od piątego tygodnia ciąży poziom wapnia w organizmie odgrywa ważną rolę. W tym bowiem czasie formują się już szkielety płodów. Podawanie leków trzeba uzgodnić z lekarzem weterynarii.
Należy już zawczasu poczynić przygotowania do porodu, aby kotka mogła oswoić się z miejscem, gdzie ma wydać na świat kocięta. Wystarczy do tego spore kartonowe pudło, w którym z boku trzeba wyciąć otwór, by kotka mogła swobodnie wychodzić i wchodzić do środka. Na dno pudła należy dać trochę gazet, a na wierzch położyć ręcznik lub kawałek czystego koca. Pudło trzeba ustawić koniecznie w ustronnym i zacisznym miejscu, bo jeśli kotce będzie tam niezbyt wygodnie, urodzi małe gdzie indziej, choćby nawet w otwartej szufladzie. Dobrze jest ustawić jej w pobliżu pudła jedzenie, wodę, a także kuwetę, jeśli nie chcemy dopuścić do tego, by urodziła małe na dworze. Tuż przed porodem należy sprawdzić, czy kotka nie cierpi na zatwardzenie i w razie potrzeby wlać jej 5 ml płynnej parafiny do pokarmu, aby ułatwić wypróżnienie.