Okres ciąży kotki
Ciąża u kotów domowych trwa w przybliżeniu dziewięć tygodni, kocięta rodzą się między sześćdziesiątym trzecim a sześćdziesiątym szóstym dniem od pokrycia samicy. Kocięta, które przyjdą na świat w tygodniu przed tym terminem lub po nim, też mają szanse przeżycia.
Nie sposób od razu ustalić, czy zapłodnienie doszło do skutku, dlatego należy koniecznie po powrocie kotki od samca-reproduktora trzymać ją z daleka od innych kotów. Jeśli bowiem ruja trwa u niej dalej, może dojść do krycia przez następnego kota i w miocie mogą znaleźć się płody od obydwu samców.
Zewnętrzne oznaki świadczące o tym, że krycie kotki było skuteczne, uwidocznią się dopiero po upływie trzech tygodni. Jeśli kotka jest w ciąży, sutki zrobią się obrzmiałe i przybiorą kolor różowy. Hodowcy ten właśnie okres nazywają różowieniem. W zachowaniu kotki nie będzie jakichś szczególnych zmian, czasem może mieć torsje. Może to jednak być nie tylko objawem ciąży, więc powinniśmy porozumieć się w tej sprawie z lekarzem weterynarii.
Warto w piątym tygodniu po pokryciu poddać kotkę ogólnemu badaniu lekarskiemu, ponieważ w tym czasie lekarz może już wyczuć dotykiem obecność płodów w rogach macicy.
W żadnym wypadku nie wolno nam tego robić na własną rękę, ponieważ osoba niedoświadczona może zrobić krzywdę kociętom. W tym okresie embriony mają 2-2,5 cm długości i główna faza ich rozwoju dopiero się rozpocznie. Nie jest też możliwe ustalenie, ile embrionów znajduje się w macicy kotki. Jeśli jest ich więcej niż
dwa, brzuch jej będzie się wyraźnie powiększał od piątego tygodnia ciąży. Płody zaczynają się gwałtownie rozwijać dopiero w trzech ostatnich tygodniach ciąży, gdy uformuje się już kościec. Kiedy bliski będzie termin porodu kotka zrobi się niespokojna i zacznie szukać odpowiedniego miejsca, gdzie mogłaby urodzić małe. Niewielkie białe wydzieliny z pochwy w tym okresie są objawem normalnym.