Własny rewir kota
Kiedy kot wychodzi na dwór po raz pierwszy, wkroczy zapewne na terytorium opanowane przez inne koty z sąsiedztwa. Może to stać się powodem konfliktów i w momencie zagrożenia kot nasz albo wycofa się z pola, albo stawi czoła innym kotom.
Koty zasadniczo nie posługują się głosem przy objawianiu swych reakcji, wypracowały natomiast szereg gestów, za pomocą których powiadamiają potencjalnych rywali o swych zamiarach. W momencie zagrożenia kot uległy rozpłaszczy się na ziemi, położy uszy i wciągnie łepek, jak można najgłębiej. Jest to pierwszy z sygnałów, które mają na celu zredukowanie ryzyka fizycznego starcia. Następnie kot może ułożyć się na grzbiecie lub uciec: w takich wypadkach nie ma już mowy o bójce Prawdopodobieństwo bezpośredniego starcia rośnie, jeśli kot objawiający uległość nie będzie miał żadnej możliwości ucieczki. Zasyczy wtedy i warknie groźnie w kierunku agresora, ostrzegając go, iż zamierza się bronić. Jeśli agresor dalej prze do walki, wściekła bójka jest nieunikniona.
W środowisku miejskim koty domowe zasadniczo nie wytyczają sobie dużego terytorium, po części z powodu obecności, wielu innych kotów na ograniczonym obszarze. Poza tym duże terytorium dostarczające pożywienia nie jest już kotu potrzebne, ponieważ właściciel daje mu pokarm. Być może nieszczęsne koty, które same muszą zdobywać sobie jedzenie, wykazują silniejsze przywiązanie do swego terytorium niż ich krewniacy żyjący w domowych warunkach.
Kotki wyznaczają sobie na ogół mniejszy obszar niż kocury, ale będą bronić swego terytorium przed nowym przybyszem, dopóki nie zaakceptują intruza.
Kastrowane koty oraz kotki zachowują się jednakowo wobec kotek nie kastrowanych, natomiast niekastrowane kocury będą wykazywać więcej agresji i determinacji w walce o terytorium. Kiedy bowiem zetkną się dwa niekastrowane koty, wówczas ulega zagrożeniu ustalona hierarchia dominacji i bezpośrednia próba sił staje się nieunikniona, chyba że jeden z przeciwników uzna się za pokonanego i wycofa z pola widzenia.
Terytorium każdego kota samca jest dokładnie zaznaczone jego moczem. Kotki samice także rozpryskują krople moczu w okresie godowym celem przywabienia partnera. Kocur zazwyczaj obwąchuje takie miejsce rozpoznając tym sposobem bezpośrednio stan samicy i prawdopodobnie zacznie jej szukać, aby ją pokryć.