Woda i mleko dla kota

Woda i mleko dla kota

Zapotrzebowanie naszego kota na płyn zależy od rodzaju po karmu, jaki mu podajemy. Oczywiście, że będzie pił więcej w czasie upałów i jeśli żywi się suchym pokarmem. Trudno będzie jednak określić jego zapotrzebowanie na płyny, gdyż niektóre koty piją wodę kapiącą z kranu podstawiając pyszczek lub łapę i z niej zlizując krople. Należy dopilnować, by nie piły wody z muszli klozetowej, bo może ona zawierać środki odkażające, co spowoduje poważne zatrucie.

Koty żyjące w warunkach naturalnych nie mają wielkiego zapotrzebowania na wodę, gdyż pokarm, który zjadają, zawiera już dostateczną ilość płynu.

Niektóre koty nie wykazują chęci do uzupełnienia niedoboru wody, powstającego przy żywieniu suchym pokarmem. Może to z czasem stać się przyczyną schorzeń dróg moczowych, zwłaszcza u samców. Należy zawsze zapewnić kotu swobodny dostęp do miseczki z wodą, bez względu na to, czy poi się go mlekiem, czy nie. Teoretycznie nie ma potrzeby poić kota mlekiem, chociaż chętnie je pije. Wprawdzie głównym składnikiem mleka jest woda, ale białko i cukier też mają duże znaczenie. Niektóre koty – zwłaszcza syjamskie lub pokrewnych ras – nie tolerują mleka, szczególnie krowiego, które wywołuje u nich ostra biegunkę. Prawdopodobnie są uczulone na zawarte w krowim mleku białko albo też nie mają w organizmie enzymów rozkładających cukier mlekowy, czyli laktozę.