Wskazówki dotyczące karmienia kota
Otyłość nie jest problemem u kotów, gdyż nie wykazują one szczególnego upodobania do węglowodanów, ale jeśli zauważymy, że kot nasz przybiera na wadze, powinniśmy zmniejszyć mu dzienną porcję jedzenia. Jeśli natomiast zauważymy, że kot je mniej niż zazwyczaj, może to być oznaką choroby. Koty są dość wybredne i mogą nie tknąć świeżego pokarmu, jeśli jest podany w brudnej misce. Należy więc myć ją po każdym użyciu, jeśli podaje się kotu pożywienie łatwo psujące się, a jeśli jest to suchy po karm, należy myć miskę dwa razy w tygodniu.
Przy karmieniu kota suchym pokarmem należy trzymać się podanej instrukcji, gdyż stanowi ona dobrą wskazówkę co do ilości pożywienia, jaką kot powinien otrzymywać. Jeśli chcemy kontrolować ilość spożywanego przez kota pokarmu, należy kota regularnie ważyć. Gdy kot waży ponad 5 kg, jest to objawem otyłości, do której szczególną skłonność wykazują zwierzęta poddane kastracji. Kotki są,z natury lżejsze od kotów i rzadko kiedy ważą więcej niż 4 kg.
Młode koty rosną w ciągu pierwszego roku życia, toteż stały wzrost wagi powinien być u nich w tym okresie widoczny. Typowe oznaki niedożywienia u kociąt to wystające żebra oraz chudość szyi. Znacznie trudniej dostrzec podobne oznaki u kotów długowłosych, chociaż wygląd okrywy włosowej także się pogarsza.