Przed wzięciem kota do domu trzeba zgromadzić potrzebne akcesoria. W każdym większym sklepie zoologicznym znajdzie my bogaty wybór potrzebnych przedmiotów.
Niezbędne przedmioty.
Do podstawowych należą miseczki na jedzenie i wodę. Koty w przeciwieństwie do psów nie obgryzają swych miseczek, toteż wystarczą naczynka zrobione z twardego plastyku. Są one jednak bardzo wywrotne, lepiej więc szukać miseczek zrobionych z solidniejszego materiału
Z tej właśnie przyczyny polewane miski ceramiczne, przeznaczone zasadniczo dla psów, idealnie nadają się dla kota. Są trwale i łatwe do mycia.
Potrzebna też będzie osobna szczoteczka do mycia naczynek wodą z detergentem, co najmniej raz dziennie. Nigdy nie należy zmywać misek kota razem z naczyniami używanymi przez domowników. Jeżeli w domu są dzieci, muszą się do tego przyzwyczaić. Naturalna flora w pyszczku kota może bowiem zawierać bakterie szkodliwe dla człowieka, toteż należy przestrzegać zasad higieny Następnym niezbędnym nabytkiem dla naszego nowego pupila będzie kuweta na ekskrementy. Można taką kuwetę wysypać piaskiem lub wyłożyć papierem gazetowym albo kawałkiem folii, a na wierzch posypać trochę piasku, aby później ułatwić czyszczenie pojemnika. Obecnie są już w sprzedaży różnego rodzaju podłoża, na przykład porowate kamyki, klóre nie przyczepiają się do łapek i doskonale pochłaniają wilgoć oraz koci odór. Należy nimi wysypać dno kuwety na grubość 2-5 cm. Dobrze jest przyzwyczajać kota do załatwiania się do pustej, suchej i czystej kuwety. Kocia ubikacja powinna być ustawiona w pobliżu legowiska i po każdorazowym użyciu wymyta, koty bowiem do kuwety, w której znajduje się mocz lub kal, po raz drugi się nie załatwią.
Łóżko nie jest od razu konieczne. Można równic dobrze używać tekturowego pudła z wyciętym z boku wejściem. Kupując łóżko należy pamiętać, że trzeba je będzie regularnie czyścić, zwłaszcza w ciepłych miesiącach roku, gdyż w takich warunkach łatwo lęgną się pchły.
Do spania lub zabawy koty bardzo chętnie korzystają z poduszki wypełnionej kuleczkami, przeważnie z polistyrenu. Poduszka stanowi przytulne miejsce do spania, umożliwia kotu zwinięcie się w kłębek lub wygodne wyciągnięcie się na całą długość. Należy zaznaczyć, że koty – w przeciwieństwie do psów nie mają stałego miejsca do leżenia. Bardzo lubią wypoczywać na szafie lub specjalnych półkach umocowanych na słupku.
Kocięta są z natury skłonne do zabawy, toteż w sklepach znajdziemy bogaty zestaw zabawek. Należy jednak wybierać takie, które łatwo umyć. Z piłeczek, będących ulubioną zabawką wszystkich kotów, należy wybierać takie, których kot nie będzie mógł połknąć. Można też kupić zabawki nasączone substancją rośliny zwanej kocimiętką (Napeta cataria), za której zapachem przepadają wszystkie koty.
Do zabawy mogą też służyć przedmioty codziennego użytku, na przykład szpulki od nici. Nie należy jednak pozwalać kotu na zabawę z nićmi, bo gotów nitkę połknąć lub owinąć ją wokół języka. Może to doprowadzić do groźnego wypadku. Wiele kotów lubi czyhać i skakać na poruszające się przedmioty. Można więc dać im do zabawy odpowiedniej długości grubszy sznurek. Koty regularnie ostrzą swe pazury i będą uparcie drapały meble znajdujące się w mieszkaniu. Zachowanie takie można częściowo tłumaczyć chęcią pozbycia się starych pochewek pazurów. Takie ostrzenie pazurów jest częstsze u dorosłych kotów niż u kociąt, toteż dla kota przebywającego cały czas w domu należy przygotować odpowiednio długi słupek. Taki słupek można kupić gotowy w sklepie lub zrobić samemu, umieszczając grubszy pień drzewa pionowo na stabilnej i solidnej podstawce,
Dobrze jest od samego początku przyzwyczaić kota do tego, że będzie się go czesać, aby nie protestował przeciwko temu zabiegowi w późniejszym okresie życia. Należy więc zaopatrzyć się w potrzebne przybory, które są w sklepach. I to w wielkim wyborze.
Specjalny gesty grzebień do wyczesywania pcheł będzie nieodzowny, podobnie jak grzebień o grubszych zębach. Należy też koniecznie kupić szczotki z naturalnego włosia lub z gumy, które są bardzo przydatne także dla kotów krótkowłosych.