Wybór właściwego kota
Jeśli przyjdzie nam wybierać kota dorosłego, czy kocię, najlepiej jest przyjrzeć się przez parę minut miotowi, zwracając uwagę na ich zachowanie. Nie które z kociąt mogą się nam wydawać zdecydowanie większe i dominujące. Oczywiście nic należy brać słabo wyrośniętego kotka, szczególnie jeżeli poszukujemy kandydata na przyszłe go czempiona. Jedno kocię bywa aktywniejsze lub bardziej ciekawskie od pozostałych dlatego. że jest wyspane i pełne energii. Koty dużo sypiają, toteż kocię pogrążone we śnie wcale nie musi być chore. Jeśli idzie o bardziej miarodajną opinię. najlepiej oprzeć się na zdaniu sprzedawcy.
Dla dokładniejszych oględzin należy kocię unieść, podtrzymując je mocno od strony podbrzusza, i umieścić na twardej powierzchni, by moc mu się dobrze przyjrzeć. Oględziny należy zacząć od główki następnie sprawdzić, czy kotu nie cieknie z nosa. Można również zajrzeć do pyszczka. Następnie należy zlustrować dolną szczękę, trzymając główkę kota w pozycji pionowej. U kotów syjamskich, które mogą być dotknięte malokluzją (zachodzenie górnej szczęki na dolną), należy sprawdzić, czy obie szczęki schodzą się równo .Trzeba też obejrzeć nóżki, czy nie ma dodatkowego palca. Chociaż kota z taką wadą określa się terminem polydactyl, cechy tej nie uważa się wcale za kalectwo, jednak kot nie nadaje się już na wystawę. Wada ta jest dziedziczna i takich kotów nie należy używać do hodowli. Podczas oględzin kociąt syjamskich lub podobnych ras możemy zauważyć, że kocięta trzymane w domu mają bledsze oznaki od przebywających na wybiegu. Tłumaczy się to tym że geny regulujące tę cechę są wrażliwe na temperaturę, toteż ubarwienie kota bywa zazwyczaj ciemniejsze w chłodniejszych strefach klimatycznych.
U kotów o białym umaszczeniu szczególnie ważne są oczy bo koty niebieskookie są za zwyczaj dotknięte głuchotą.
Oczy muszą być czyste, bez śladu wydzielin. Trzecia powieka. tzw. migawka oczna, nic powinna pokrywać części oka.
W okrywie włosowej mogą znajdować się pchły. Należy sprawdzić, czy nie ma w sierści czarnych punkcików rozmiarów główki od szpilki. Wytępienie pcheł jest stosunkowo proste. ale trzeba wtedy kota jed nocześnie odrobaczyć, ponieważ pchły mogą być pośrednimi żywicielami tasiemca. Przesuwając dłonią po okrywie włosowej można też stwierdzić, czy kot jest wychudzony i czy nie ma wystających żeber.
Niektóre kocięta w miocie mogą być dotknięte przepukliną pępkową, która wygląda jak lekkie opuchnięcie na środku podbrzusza, i wówczas konieczny będzie zabieg chirurgiczny. Na koniec należy sprawdzić otwór odbytowy. Futro wokół otworu nie powinno być zabrudzone kałem, gdyż wskazywało by to na kłopoty z trawieniem. Ekskrementy kocie są zazwyczaj gęste, ale czasem po zabiegu odrobaczania może wystąpić okresowa biegunka. Białe, skawalenia, które można zauważyć wokół otworu odbytowego, są to człony tasiemca. Jeśli je zauważymy, kota trzeba odrobaczyć. Należy dowiedzieć się u sprzedawcy, kiedy kot był poddany zabiegowi odrobaczenia, ponieważ ta informacja może przy dać się lekarzowi weterynarii. Należy dowiedzieć się, czy kot był szczepiony. Odpowiednia informacja powinna być na świadectwie szczepienia. Przy kupowaniu rasowego kota muszą być dopełnione dodatkowe formalności. Nabywający powinien otrzymać metryczkę oraz rodowód kota. Zobowiązany jest także wypełnić formularz transferowy, który zostanie przesiany do biura rejestrów związku, w celu powiadomienia władz o nazwisku i adresie nowego hodowcy. Nabywca powinien otrzymać opis jadłospisu kota z wyszczególnieniem rodzaju pożywienia i metod karmienia, do których kot przywykł. W wypadku młodych kociąt zalecenia te mogą być po pewnym czasie zmodyfikowane. Ryzyko zaburzeń trawiennych u młodych kotów może być zmniejszone do minimum, jeśli będziemy stosować się do zaleceń.