Kąpanie psa
Tak jak przyzwyczajamy młodego psa do szczotkowania sierści, tak należy przyzwyczaić psa do kąpieli. Kąpiel nie jest trudna pod warunkiem, że ustalimy sposób postępowania, Małe psy można kąpać w zlewie lub dużej misce. Dla przedstawicieli większych ras odpowiedniejsza jest wanna. Gdy jest ciepło, kąpiel można zrobić na dworze.
Należy zwrócić szczególną uwagę na temperaturę wody, gdy kąpiemy szczenięta poniżej 6 miesiąca. Nie można dopuścić do ich zmarznięcia po kąpieli. W czasie chłodnej pory roku trzeba o tym pamiętać niezależnie od wieku psa. W sklepach z produktami dla zwierząt oraz od lekarz weterynarii otrzymamy informację, jaki szampon będzie odpowiedni dla naszego psa. Podczas kąpieli musimy pamiętać, aby piana nie dostała się do oczu.
Na koniec trzeba starannie spłukać, osuszyć ręcznikiem i wyszczotkować sierść, susząc ją suszarką elektryczną.
W zasadzie psy nie powinny schnąć na dworze. Musimy także pamiętać o tym, że pies ma zwyczaj otrząsania się z wody. Po przypadkowej kąpieli na spacerze opryskani przechodnie rzadko będą wyrozumiali dla beztroski opiekuna.
Szampony zawierające środki medyczne można otrzymać od lekarza weterynarii. Trzeba jednak mieć dokładną instrukcję ich stosowania. Czas upływający pomiędzy kolejnymi kąpielami określa właściciel. Prawie zawsze wyraźnie widać i często czuć, kiedy pies wymaga kąpieli. Najczęściej wystarczy jedna w miesiącu, i kąpiel dodatkowa, gdy widzimy, że pies się zabrudził. Nie ma przeciwwskazań lekarskich. aby psa (np. przed wystawą) kąpać nawet co tydzień. Jednak w czasie chłodów kąpiemy psa wtedy, gdy zauważymy, że jest to konieczne.