MACHANIE OGONEM

MACHANIE OGONEM

Kiedy pies macha ogonem, wcale nie musi to oznaczać, że jest zadowolony. Jeśli towarzyszą temu sygnały informujące nas o czymś innym, na przykład, że pies się boi, czuje niepewnie, jest zły czy zestresowany, wówczas ruchy ogona będą przede wszystkim miały na celu uspokojenie nas, siebie czy tego, co się psu nie podoba. Można powiedzieć, że machanie ogonem jest formą wywieszenia białej flagi informującej o pokojowych zamiarach.

Oczywiście dla ludzi jest to sygnał niewykonalny. Mamy jednak do dyspozycji całą gamę innych, o wiele przecież łatwiejszych.

Przykłady:

Sznaucer średni Lobo stał za samochodem właściciela, a kiedy ten zbliżał się rozzłoszczony, Lobo zaczął patrzeć w bok, wąchać ziemię i machać ogonem.

Pewien właściciel wrócił z pracy do domu i, jak zwykle, był w nie najlepszym humorze. Krzyczał na psa, kiedy ten okazywał radość z jego powrotu, pies więc zaczął go uspokajać. Skończyło się w ten sposób, że gdy pan przychodził do domu, zwierzę kuliło się na podłodze, siusiało i machało ogonem. Ale na pewno nie było zadowolone.

Nieopanowany właściciel wciąż szarpał Corę, krzyczał na nią, targał ją za uszy. Za każdym razem gdy go widziała, zwalniała, oblizywała się, spoglądała w bok i machała ogonem.