Decyzja o przyjęciu nowego domownika pociąga za sobą konkretny wybór. Najważniejsze jest, aby był to pies takiej rasy. która będzie najbardziej odpowiadała upodobaniom i możliwościom kupującego.
Warunki domowe
Wielkość i położenie mieszkania często nie są brane pod uwagę przez przyszłych właścicieli psów. Podobnie, rzadko uwzględnia się przy zakupie możliwość wyprowadzania psa na dalsze spacery. Nie można też ulegać pozorom: niekiedy mały ogródek jest o wiele bardziej przydatny jako wybieg dla psa niż wielki ogród, którego właściciel – zapalony ogrodnik -bardziej dba o rośliny i najczęściej trzyma psa na smyczy.
W warunkach miejskich psy przebywające długo w ciasnych pomieszczeniach, pozbawione możliwości wybiegania się stają się uciążliwe dla otoczenia. Warto – jeżeli nie ma w pobliżu parku – zadać sobie trud i od czasu do czasu pojechać z psem za miasto. Korzyści będą obopólne.
Gdy stwierdziliśmy, że położenie domu i jego okolic pozwala nam na posiadanie psa, musimy zastanowić się nad tym, kto z rodziny będzie się nim opiekował. Istotny jest wiek przyszłego posiadacza psa i zakres jego obowiązków. Trzeba także wziąć pod uwagę ewentualną obecność w domu maleńkich dzieci, ludzi starszych lub niepełnosprawnych. Nikt przewidujący nie będzie ryzykował zagrożenia bezpieczeństwa członków rodziny, którzy nie mogą obronić się przed zbyt silnym psem. Niektóre psy (np. rottweilery, pitt-bullleriery) zupełnie nie nadają się do domu, w którym są małe dzieci. Przy wyborze psa trzeba także pamiętać, że ludzie starsi i schorowani nie mogą sobie pozwolić na psy ras, których pielęgnowanie wymaga zbyt wiele wysiłku, np. charty afgańskie.