Pierwszym etapem porodu jest wystąpienie niepokoju u suki. Zaczyna drapać posianie w pudle i szykować „gniazdo”. Będzie siadać, wstawać, kręcić się i w każdej pozycji będzie jej niewygodnie.
Widoczne objawy zewnętrzne polegają na rozluźnieniu i opuszczeniu powłok brzusznych, nieznacznym wycieku z pochwy i wyraźnym obrzęku sromu w przygotowaniu do porodu.
Właściciel na tym etapie może jedynie starać się, aby suce było wygodnie. Warto notować czas każdego nowego zjawiska. Zanotowane informacje mogą być przydatne, jeśli zajdzie potrzeba interwencji lekarza weterynarii. Trzy podstawowe fazy porodu, które trzeba zaobserwować i zanotować, to: niepokój, poród właściwy, czyli skurcze wypychające szczenię z macicy, oraz przyjście szczenięcia na świat.
Nie ma powodu do obaw, gdy suka wymiotuje przed rozpoczęciem porodu. Z opróżnionym żołądkiem łatwiej jej będzie rodzić. Zwiastunem zbliżającej się akcji porodowej jest wyraźne obniżenie temperatury. Aby to zaobserwować, trzeba regularnie mierzyć temperaturę w odbycie suki.
Jeżeli w obserwowaniu porodu będą uczestniczyły dzieci, muszą być do tego odpowiednio przygotowane.