Wczesna ciąża jest bardzo trudna do odróżnienia od urojonej. Metodą ustalenia, czy płody znajdują się w macicy, jest wyczucie ich w jamie brzusznej za pomocą omacywania, czyli palpacji powłok brzusznych lub badania USG. Lekarz weterynarii może w ten sposób stwierdzić płody w okresie między trzecim a czwartym tygodniem ciąży u suki, którą poddaje się badaniu bez napinania powłok brzusznych.
Łatwiej jest stwierdzić obecność płodów w macicy, niż uzyskać pewność, że ich nie ma.
Ciąża trwa 9 tygodni, zachodzi jednak dużo różnic osobniczych i przesunięcie terminu porodu o 4-5 dni w każdą stronę nie powinno zaskoczyć. Po pokryciu suka ma jeszcze cieczkę przez kilka dni i trzeba uważać, aby nie nastąpiło dodatkowe krycie, które spowoduje, że miot będzie niezgodny z planami hodowlanymi, mimo że pierwsze krycie przez właściwego reproduktora odbyło się prawidłowo. Po kryciach dwoma różnymi psami w macicy mogą znaleźć się płody z obu kryć.
W ciągu pierwszych 6 tygodni prawie nie widać oznak ciąży. Zaraz po tym okresie następuje gwałtowny wzorst ciężaru ciała i widoczne jest powiększenie gruczołu mlecznego. Często już na tydzień przed porodem można zobaczyć mleko po naciśnięciu sutków. Te objawy mogą jednakże występować również przy ciąży urojonej i nawet doświadczony hodowca daje się nieraz zwieść pozorom.