Owczarek Biały

Owczarek Biały.

Dawno, dawno temu około 100 lat p.n.e. słynny kronikarz Terentius Markus Varro opisywał w swoich kronikach białe psy budową przypominające wilki, pilnujące i broniące stad owiec przed dzikimi zwierzętami – ówczesne psy pasterskie. Dzielił je na 2 grupy – I duże psy ochronne które ważyły więcej niż 50 kg które broniły stad przed niedźwiedziami i wilkami i II grupa psy tzw „napędzające” do nagonki zaganiające stada owiec które naprowadzały na właściwy kierunek owce lecz drobne ale o bardzo wysokiej inteligencji. W miarę upływu czasu, rozwoju ludzkich osad przemieniających się w duże skupiska miejskie, ewolucji człowieka zaczęło ludziom brakować zwierzęcia – psa który by posiadał wszystkie główne cechy takie jak: bardzo wysoką inteligencję, przyjaznego charakteru, posłusznego, silnego, zdrowego, zapewniającego olbrzymie bezpieczeństwo. Jednak wtedy nie było takiej rasy która spełniała by te wszystkie wymagania i oczekiwania. Zainspirowany opowieściami kronikarza Terentiusa – Niemiec Max Von Stephanitz chcąc sprostać temu wyzwaniu postanowił stworzyć taką rasę, która łączyła by w sobie wszystkie te cechy. Zaczął zbierać wszelkie najnowsze tajniki ówczesnej wiedzy o genach i krzyżowaniu ras sobie podobnych. Na skutek tych rozwiązań powstała dzisiejsza rasa owczarka niemieckiego – od kraju w którym się zrodził.

Jednak jak wiadomo matki natury nie da się oszukać i całkowicie sobie jej podporządkować otóż w miotach owczarka niemieckiego który zrodził się z kilku ras – w jego genach były także geny i cechy białego psa pasterskiego i raz na jakiś czas matka natura dawała o tym znać poprzez narodziny owczarków o sierści białej. Ludzie jednak uważali je za odmieńców za odrzut genetyczny dlatego na początku uśmiercali białe szczenięta bo prawie nikt nie potrafił tego wytłumaczyć dlaczego tak się dzieje że z psa i suki o kolorze sierści ciemnej rodzą się białe szczeniaki. Uważali te psy za albinosy lub inny wybryk natury, a nie zdawano sobie sprawy, że biały pigment pochodzi od psów pasterskich, ponieważ stworzony pies obecny owczarek niemiecki spełniał wszelkie wymagania a białe były traktowane jako albinosy Niemiecki Związek wykluczył biały kolor co miało ogromny wpływ na zatarcie się tej rasy w Niemczech i doprowadziło prawie całkowicie do wyginięcia tej rasy w Europie. Rasa owczarka niemieckiego bardzo szybko się rozpowszechniała bo była to rasa o ponad przeciętnej inteligencji, silna i zdrowa. Rasa ta trafiła również do Kanady i USA. Tam także zaczęły rodzić się w miotach białe owczarki. W miarę upływu czasu i rozwoju wiedzy człowieka odkryto co było powodem białego pigmentu sierści – geny psa pasterskiego. Pies ten – „biały owczarek” – zyskał bardzo dużo zwolenników w Kanadzie, USA oraz w Szwajcarii ponieważ jest tak samo inteligentny jak jego protoplasta (owczarek niemiecki) który zdobył dużą popularność. Stamtąd trafił z powrotem do Europy ale pod nazwą owczarka amerykańskiego kanadyjskiego. Znalazł się w Szwajcarii i tam został po raz pierwszy zarejestrowany i dlatego można przyjąć, że rasa ta ma trzy nazwy. I dlatego można przyjąć że ta rasa ma trzy nazwy:

I. Owczarek niemiecki – biały
II. Owczarek amerykańsko-kanadyjski
III. Owczarek biały szwajcarski

Z czego ta trzecia nazwa jest nazwą oficjalną bo dzięki hodowcom z Kanady i USA a przede wszystkim hodowcą z Szwajcarii przetrwała do dzisiaj. Jednak by przybliżyć skojarzenia i wyobrażenia wyglądu tej rasy prawie znanej każdemu człowiekowi – owczarka Niemieckiego mówi się owczarek niemiecki tylko że biały.

Psychika.

Owczarek Niemiecki Biały lub Amerykańsko-Kanadyjski rasa ta posiada bardzo wysoką inteligencję i wyjątkową psychikę podobna do owczarka niemieckiego. Na świecie rasę tą używa się w policji do ścigania i tropienie przestępców, wyszukiwania narkotyków, ratownictwie górskim jako pies który przychodzi z pomocą ludziom zasypanym przez lawiny. Dla osób niewidomych jest ich niezastąpionym przewodnikiem.

Rasa bardzo żywa, z dużym temperamentem, chętna do nauki o bardzo życzliwym usposobieniu, bardzo kochająca dzieci i chętnie się z nimi bawiąca – bardzo opiekuńcza, wesoła. W zależności od ułożenia pies twardy i obronny. Nieprzejawiający strachu przed wystrzałem z pistoletu, twardo i odważnie broniący przed napastnikami. Pies bardzo szybko się uczy nie przejawia agresji w stosunku do innych zwierząt, są wyjątkowe i biorą czynny udział na naszych pokazach związkowych. Tresurą psów oraz psami zajmuję się od lat w tym czasie miałam styczność z olbrzymią liczbą psów i z całą pewnością mogę polecić Państwu tą rasę jako wyjątkową oraz nadzwyczaj inteligentną.

Tersura.

PODSTAWOWE ZASADY TRESURY PSÓW.

Psy do szkolenia należy dobierać tak, by w grupie wzajemnie się tolerowały.

Należy zaczynać tresurę minimum 3 godz. od ostatniego posiłku. Najlepszą porą jest ranek. Psy chore i suki w czasie rui nie mogą być ćwiczone. Przed każdymi ćwiczeniami powinno zapoznać się psa z terenem i zadbać o jego potrzeby fizjologiczne. Podczas ćwiczeń należy obserwować psa by rozpoznać jego zachowanie i korygować błędy w celu szybszej nauki. Jeżeli pies zniechęca się do wykonywania ćwiczeń należy je przerwać. Podczas tresury nie wolno okazywać złości, zdenerwowania, ponieważ pies to wyczuwa. Nie wolno zmieniać raz przyjętych zasad, komend i znaków. Jako nauczyciel trzeba być sumiennym, dokładnym, stanowczym, a jednocześnie wyrozumiałym.

Koniecznie trzeba poznać psychikę psa ponieważ bez jej znajomości nie zdołacie Państwo nawiązać właściwego kontaktu ze swoim pupilem. Należy pamiętać, że pies to tylko zwierzę i jest od nas mniej inteligentne, dlatego należy wykazać się dużą cierpliwością i konsekwentnymi ćwiczeniami. O powodzeniu tresury w ogromnym stopniu decyduje doświadczony treser, jego pomysłowość i stosunek do psa oraz zdobycie jego zaufania i sympatii. Dlatego nie powinno się tego robić na własną rękę, bo może to trwać bardzo długo i mogą Państwo osiągnąć całkiem inne efekty od zamierzonych.

Podstawowe zasady w kontakcie z psami:

UWAGA!!  UWAGA!!  UWAGA!!  UWAGA!!  

Nigdy w Polsce nie zdarzyło się by psy tej rasy (owczarki białe) pogryzły jakiegokolwiek człowieka bez względu na wiek!!!
Psy tej rasy są bardzo kochane i życzliwe oraz nadzwyczaj inteligentne.

Informacje te podajemy bo bardzo kochamy dzieci oraz zwierzęta mamy nadzieję że pomogą one uniknąć przykrych niespodzianek bo w bardzo dużej mierze zależy to od wiedzy i umiejętności oraz zachowania się człowieka w kontakcie ze zwierzętami.

Bo w większości przypadków pogryzień o wiele większa winę ponosi człowiek a niżeli zwierzę.

Podstawowe i najważniejsze zasady

Nigdy nie głaszcz obcego psa a także jedzącego lub śpiącego!!!
2 Nie wchodź na teren prywatny!!!
3 Nie zabieraj psu żadnych rzeczy!!!
4 Nie patrz psu prosto w oczy !!!
5 Nie uciekaj przed psem a także nie ścigaj się z nim na rowerze!!!
6 Nie drażnij psa!!!
7 Nie odwracaj się plecami do psa!!!
8 Jeżeli biegnie na ciebie pies przyjmij pozycje drzewka!!!
9 Jeżeli cię przewróci pies przyjmij pozycje żółwia!!!
10 Zgłaszaj wszelkie agresywne, wałęsające się psy a także wszelkie przypadki pogryzień pod nr tel. 997!!!

Bardziej obszerne informacje znajda państwo na stronach policji.