Wystawy psów myśliwskich
Wystawy psów myśliwskich od lat cieszą się ogromną popularnością. Oczywiście, mogą wziąć w nich udział wyłącznie psy z rodowodem, których właściciele zapisani są do Związku Kynologicznego i opłacają stosowne składki. Ponadto, na miejscu uzyskamy informacje na temat organizowanych wystaw, kategorii w których mogą startować psy i wykaz ocen, jakie może otrzymać nasz pupil. Trzeba zaznaczyć, iż wystawy psów myśliwskich nie są konkursami piękności, ponieważ oceniany jest nie tylko wygląd zewnętrzny, ale i budowa psa, zgryz, sposób trzymania ogona i uszu czy poruszania się, temperament oraz relacje pomiędzy nim a wystawiającym, który nie zawsze jest jego właścicielem.
Należy wspomnieć o tym, iż psy myśliwskie wystawiane są według rasy, a wśród najczęściej spotykanych możemy wymienić: teriery, jamniki, szpice i psy w typie pierwotnym, psy gończe i rasy pokrewne, wyżły, aportery wraz z płochaczami i psami dowolnymi, charty. Ponadto, dane rasy dzielą się jeszcze na klasy wiekowe, a datą decydującą o wieku psa jest dzień jego wystawienia. A, więc wyróżniamy następujące grupy: baby (od 3 -6 miesięcy), szczeniąt (6-9 miesięcy), młodzieży (9-18 miesięcy), pośrednia (15-24 miesięcy), otwarta (od 15 miesięcy), użytkowa ( od 15 miesięcy z certyfikatem użytkowności), championów (od 15 miesięcy, konieczny dyplom championa), weteranów (powyżej 8 lat).
Na uwagę zasługuje fakt, iż do każdej wystawy pies powinien być pieczołowicie przygotowany nie tylko pod względem wyglądu, ale i kondycji. Z pewnością, jakość i intensywność treningu oraz zabiegi kosmetyczne uzależniamy od wymagań sędziów i ustalonego wzorca. Nie ulega wątpliwości to, że pies powinien być nauczony wystawiania się zarówno w ruchu jak i statyce. Nie mniejsze znaczenie odgrywa także wspólne wystawianie się psa z właścicielem. Warto podkreślić, że owa prezentacja ma na celu wyeksponowanie zalet psa oraz zatuszowanie jego jakichkolwiek mankamentów. Ocenie podlega także włos psa, które powinien być odżywiany całe życie „od środka”, dlatego dużo zależy tu od właściwie dobranej diety.
Ponadto, sędziowskiej weryfikacji może być poddany także sposób prowadzenia psa na smyczy – ringówce, która powinna być kolorystycznie dobrana do sierści psa, by idealnie się z nią komponowała. Następnie psy myśliwskie biorą udział w licznych konkurencjach mających za zadanie ocenić ich sprawność fizyczną, spryt, węch, inteligencję, zdolność radzenia sobie z przeszkodami i w trudnych warunkach terenowych. Nie zapominamy także o tym, iż udział w wystawach psów myśliwskich jest odpłatny i jego koszt może być uzależniony od ilości i rasy wystawianych czworonogów. Oczywiście, koszty wystawy nie są zwracane na wypadek rezygnacji czy dyskwalifikacji psa.