Tresura owczarka niemieckiego

OWCZAREK NIEMIECKI TRESURA

Owczarek niemiecki to pies, który chętnie i szybko się uczy. Dlatego tresura psa to dobra, odpowiedzialna decyzja. Dobrze ułożony i wyszkolony pies nie będzie gryzł mebli, sikał w przedpokoju czy rzucał się na obcych. Nie będzie także sprawiał problemów na spacerze.

Tresura psów to także cenne lekcje dla właścicieli. Zwłaszcza tych, którzy wcześniej nie mieli psów. Podczas takich zajęć uczą się, jak należy odnosić się do owczarka niemieckiego, by uznał nas za przewodnika stada oraz jak właściwie reagować, gdy coś zbroi. Bicie i wrzaski to najgorsze rozwiązanie z możliwych i nie ma dla nich uzasadnienia.

Dlatego warto zabrać owczarka niemieckiego do szkoły dla psów. Najlepiej jest tam jeździć całą rodziną – niedopuszczalne jest bowiem, żeby pies słuchał się tylko jednej osoby. Dla bezpieczeństwa rodziny, powinien mieć dobrą więź ze wszystkimi domownikami.

Jak wybrać szkołę dla psów? Zalecane są takie placówki, które stawiają na szkolenie pozytywne. W takich miejscach stawianie są czworonogom konkretne wymagania, a za ich spełnienie zwierzak otrzymuje nagrodę. Zwierzak szybko pojmuje, że posłuszeństwo się opłaca, stąd podstawowe komendy szybko stają się nawykiem. Nauka przebiega bezstresowo, a między psem i domownikami tworzy się mocna, piękna więź.

JAK WYSZKOLIĆ OWCZARKA NIEMIECKIEGO – PODSTAWOWE ZASADY

Poza nagradzaniem i chwaleniem za dobrze wykonane komendy, są jeszcze inne zalecenia. Szkolenie przede wszystkim powinno być zabawą. Polecenia powinny być wydawane przyjaznym, choć stanowczym tonem. Nigdy nie wolno bić i krzyczeć na psa – przez to straci do człowieka zaufanie, stanie się lękliwy, a w konsekwencji może być nawet agresywny.

Ważne jest także to, by szkolenie psa prowadzić wtedy, gdy ma się dobry nastrój. Owczarek niemiecki jest inteligentny, natychmiast wyczuje zdenerwowanie. Taka nauka nie przyniesie efektów.

Jak długo powinno trwać szkolenie? Około 15 minut na jedną komendę. Następnie należy zrobić przerwę na zabawę, żeby zwierzak się nie znudził i zniechęcił.

Siedzenie – nauka “siad”

Komenda “siad” to pierwsze polecenie, jakiego należy uczyć owczarka niemieckiego, jest bowiem podstawą kolejnych.

Po wydaniu komendy należy przesunąć dłoń ze smakołykiem za głowę psa, w ten sposób siądzie mimowolnie. Po dobrze wykonanym siadzie należy zwierzaka pochwalić i dać mu smakołyk. Po kilku takich nagrodach owczarek niemiecki sam będzie siadał na dźwięk komendy i widok przesuwanej ręki.

Wstawanie – nauka “stój”

Pies powinien siedzieć po lewej stronie tresera. Rękę ze smakołykiem należy przsunąć od nosa w stronę klatki piersiowej, w tym samym czasie wydając komendę “stój”. Żeby dostać kąsek, pies musi wstać.

Na dźwięk komendy „stój” oraz widok uniesionej dłoni pies zacznie wstawać na komendę.

Warowanie – nauka “waruj”

Pies powinien stać. Treser przesuwa dłoń ze smakołykiem od nosa w kierunku klatki piersiowej, między łapy zwierzęcia – jednocześnie wydając komendę “waruj”. Pies powinien się położyć.

Po zakończeniu szkolenia powinien kłaść się na komendę “waruj” i widok dłoni skierowanej w dół.

Podawanie łapy – nauka “podaj łapę”

Owczarek powinien przyjąć pozycję siedzącą. Należy wyciągnąć do niego rękę, chwycić go za przednią łapę i wydać komendę “podaj łapę”. Za poprawne wykonanie polecenia powinien zostać nagrodzony. Wkrótce sam zacznie wyciągać łapy po usłyszeniu komendy!

Zostawanie w miejscu – nauka “zostań”

Pierwsze lekcje powinny odbywać się na smyczy. Następnie:

  1. Wydać psu polecenie “siad”, pochwalić za dobrze wykonaną komendę;
  2. odejść około pół metra od psa;
  3. wydać komendę “zostań” i wyciągać rękę z otwartą dłonią i palcami skierowanymi ku górze;
  4. nagrodzić  i pochwalić, jeśli pies zostanie w miejscu. Dobrze jest to kilka razy przećwiczyć.
nauka siad

Gdy owczarek będzie prawidłowo wykonywać polecenie “zostań” szkolenie należy poszerzyć. Po wydaniu komendy należy odejść dwa kroki w lewo lub prawo. Kiedy pies zwróci na to uwagę, należy wrócić na miejsce.

Jeśli uda się skupić uwagę owczarka przez 15 sekund przesuwając się lewo lub w prawo, należy wydać komendę “zostań” i odejść kilka kroków w tył. Stopniowo należy zwiększać dystans i prędkość odchodzenia.

Za sukces można uznać sytuację, w której pies pozostaje w miejscu przez około 1,5 minuty.

Chodzenie przy nodze – nauka “równaj”

Pies idzie blisko lewej nogi, z głową zwróconą do opiekuna – tak wygląda wzorowe wykonanie komendy “równaj”. Jak nauczyć psa chodzenia przy nodze?

Naukę “równaj” należy rozpocząć od komendy “siad”, zwierzę powinno znajdować się po lewej stronie opiekuna. Treser powinien trzymać w lewej ręce smakołyk, a w prawej koniec smyczy. Następnie zrobić krok w przód i podsunąć psu pod nos kąsek. W tym samym czasie należy wydać komendę “równaj”. Pies powinien zrobić krok w przód, by dosięgnąć smakołyk. W takim razie należy dać nagrodę psu oraz go pochwalić.

Następnie należy stopniowo zwiększać dystans i chwalić za każdym razem, gdy poprawnie wykona komendę.

Przychodzenie na zawołanie – nauka “do mnie”

Pierwsze lekcje powinny odbywać się na smyczy. W przeciwnym razie pies może uciec i nie chcieć wrócić, co może narazić go na niebezpieczeństwo. Nie powinno być także żadnych bodźców zewnętrznych, jak np. inne psy czy biegacze. To może rozpraszać zwierzaka.

Najpierw należy wydać komendę “siad”, a następnie “zostań”. Należy odejść na taką odległość, na którą pozwala długość smyczy (bez napinania). Należy wydać komendę “do mnie” podekscytowanym, radosnym głosem. Jeśli zwierzak podejdzie, należy go nagrodzić. Ćwiczenie należy powtarzać tak długo, aż zwierzak zacznie podchodzić po pierwszej komendzie.

Następnie komendę “do mnie” warto ćwiczyć na dłuższej smyczy oraz w obecności bodźców zewnętrznych. Chodzi o to, by nauczyć go wykonywać to polecenie nawet wtedy, gdy w okół jest mnóstwo rozpraszaczy.

Ostatnim etapem, kiedy bezbłędnie opanuje komendę “do mnie” na smyczy, jest nauka bez linki. Warto przystąpić do takiej lekcji na grodzonym terenie.