Owczarki pracujące

OWCZARKI PRACUJĄCE

Charakter i szybkie tempo nauki owczarków niemieckich powoduje, że ta rasa często pomaga człowiekowi w pracy. Takie psy określa się mianem “psy użytkowe”. Nie raz historia pokazała, że pies może być prawdziwym bohaterem – pomagać niepełnosprawnym, ratować zaginione dzieci czy tropić groźnych przestępców.

A może jest ktoś, kto nie wie kim był Szarik albo Rin Tin Tin? Sprawdź, w jakich zawodach dobrze sprawują się owczarki niemieckie.

OWCZAREK NIEMIECKI NA SŁUŻBIE

Owczarek niemiecki to modelowy pies policjant, wojskowy czy ratownik. Owczarki niemieckie mają doskonały węch i słuch, stąd świetnie sprawują się jako psy tropiące. Będą zatem pierwszymi funkcjonariuszami, którzy wytropią przestępcę lub znajdą narkotyki. Owczarek niemiecki znajdzie także w lesie zaginionych turystów czy zbiegłych więźniów.

Wyszkolony owczarek niemiecki są także szkolone przez wojsko do… skoków spadochronowych czy w roli psów przeciwpancernych, bowiem już z daleka potrafią wywąchać i wskazać miejsce ukrycia materiałów wybuchowych. Psy te były w czasie II wojny światowej wykorzystywane do przekazywania wiadomości oraz jako osobista ochrona i psy ratownicze.

OWCZAREK NIEMIECKI AKTOR

Kinematografia uwielbia zwierzęta. Wśród “aktorów na czterech łapach” nie mogło zabraknąć owczarków niemieckich. Ich wysoka inteligencja powodowała, że niezwykle łatwo uczyły się roli, a praca nad filmem przebiegała sprawnie. Do najsłynniejszych owczarków niemieckich telewizji należały:

Szarik

Bohaterski i niezmordowany Szarik. Ikona polskiej telewizji z serialu “Czterej pancerni i pies”. Popularność serialu sprawiła, że wiele owczarków niemieckich po emisji tego serialu wabiło się właśnie “Szarik”.

Tymczasem prawdziwy odtwórca tej roli wabił się Trymer. Był to pies przyjacielski, bojowy i nie bał się efektów pirotechnicznych. Był więc idealnym wojskowym. Z czasem, jak każda gwiazda telewizji, i Trymer doczekał się dublera. Był nim owczarek niemiecki o imieniu Atak, ale tylko raz wystąpił w serialu za Trymera. Szarika do roli przygotowywał wybitny treser, Franciszek Szydełko.

szarik

Rin Tin Tin

Prawdopodobnie pierwszy owczarek niemiecki, który wystąpił w telewizji. Zadebiutował w 1922 roku w niemym filmie „The Man From Hell’s River”, a rok później Warner Bros zaangażowało go kolejnych 25 filmów, m.in. „Where the Notrh Begins” (1922) i „Rough Waters” (1930). Rinty występował także w serialach, m.in. The Lone Defender” (1930).

Pies zarabiał 1000 dolarów tygodniowo, co dla przeciętnego polaka było wtedy niewyobrażalną kwotą pieniędzy.
Rinty zmarł nagle (w 1932 roku) , podczas zabawy ze swoim najlepszym przyjacielem i przewodnikiem, Lee Duncanem. Miał 14 lat, a jego śmierć opłakiwało wielu Amerykanów.

Owczarek aktor

Komisarz Rex

Reginald von Rawenholst, owczarek niemiecki występujący w serialu „Komisarz Rex” to jeden z największych bohaterów niemieckiej telewizji, ale zaskarbił sobie serca także innych mieszkańców Europy. To pies policjant, którego losy śledziło średnio 10 milionów Niemców.

komisarz rex

OWCZAREK NIEMIECKI TERAPEUTA

Łagodność, posłuszeństwo i umiejętność opanowania się to najważniejsze cechy psiego terapeuty. I owczarek niemiecki je posiada, stąd jest dobrym dogoterapeutą. Dobrze wyszkolony jest świetnym pomocnikiem osób niepełnosprawnych. Pomaga w codziennym funkcjonowaniu oraz socjalizacji z otoczeniem.

Rzadko jednak pracuje z dziećmi. To z uwagi na raczej negatywny odbiór społeczny. Owczarki niemieckie są bowiem wyglądem bliższe do wilka, a te w bajkach raczej nie nie występują w roli pozytywnych bohaterów. Do pracy z dziećmi rekomendowane są zatem biszkoptowe lub czekoladowe labradory.