Pierwsze dni owczarka w domu

PIERWSZE DNI OWCZARKA W DOMU

Jest pulchniutki i puszysty. Najsłodszy na świecie. Szczeniak owczarka niemieckiego to widok, na który trudno się nie rozczulić. Małe pieski, dopiero oddzielone od mamy czy dotychczasowych opiekunów mogą być zestresowane zmianą otoczenia oraz tęsknić. Warto wiedzieć, co zrobić, by pies zaadaptował się w nowym domu.

CO KUPIĆ DLA SZCZENIAKA?

Podstawowe wyposażenie to: miski na wodę i jedzenie (najlepiej metalowe), obroża i smycz. Do tego sucha karma polecana szczeniętom, posłanie, kocyk i jakąś zabawkę, np. piłeczkę. Nierzadko hodowcy dają maluchowi na odchodne kocyk, który pachnie mamą i domem. Nie należy mu tego zabierać, dzięki temu maluch będzie spokojniejszy.

JAK PRZYGOTOWAĆ DOM NA PRZYBYCIE SZCZENIAKA?

Maluch może sobie łatwo zrobić krzywdę, jeśli na podłodze znajdują się niebezpieczne przedmioty. Wszystko, co nie powinno leżeć na podłodze powinno z niej zniknąć. To także niezawodny sposób na uniknięcie zniszczeń – maluch nie pogryzie drogich butów, jeśli nie będzie miał do nich dostępu.

Na podłodze nie nie powinno być żadnych drobnych przedmiotów, bo szczeniak może próbować je zjeść. Trzeba więc uczulić dzieci, by nie zostawiały na podłodze zabawek. Ponadto podłogi warto wyłożyć dywanem, żeby szczeniak się nie ślizgał i nie obijał o ściany.

Dopóki nie przejdzie okresu kwarantanny, trzeba zorganizować mu prowizoryczną toaletę – wybrany kąt w domu wyłożyć gazetami i regularnie tam sprzątać. Można także wypróbować pieluchy dla szczeniąt.

PIERWSZA NOC SZCZENIAKA W NOWYM DOMU – CO ROBIĆ?

Do tej pory maluch był cały czas ze swoimi braćmi, siostrami oraz rodzicami. Ty wiesz, że dasz mu najlepszy dom na świecie, ale on sobie jeszcze z tego nie zdaje sprawy. Dlatego pierwsza noc i kilka kolejnych, mogą być dla niego ciężkim przeżyciem. Maluch może piszczeć – do tej pory to był jedyny sposób w który komunikował, że czegoś mu potrzeba.
szczeniak w domu

JAK POMÓC OWCZARKOWI NIEMIECKIEMU ZAAKLIMATYZOWAĆ SIĘ W NOWYM DOMU?

Są trzy metody:

Szczeniak w sypialni domowników przez pierwsze dwa tygodnie

To bardzo przyjazny sposób. Pieska należy położyć w transporterze lub koszyku obok łóżka. Lepiej nie brać go do własnego łóżka – taki maluch może jeszcze nie kontrolować pęcherza i zsikać się w łóżku. Ponadto później trudno będzie oduczyć go wchodzenia na kanapę lub spania w łóżkach domowników. Jeśli natomiast jego posłanie będzie blisko ludzi, maluch będzie czuł się bezpieczniej.

Położyć się w pomieszczeniu, gdzie jest psi kojec

To opcja dla tych, którzy mają zbyt małe sypialnie by wstawić tam psie wyro. W ten sposób maluch czuje obecność i spokojniej zasypia. Po trzeciej lub czwartej nocy można wrócić do własnej sypialni, gdy pies zaśnie.

Zostawienie psa samego

To najbardziej brutalny sposób i raczej niezalecany. W takiej sytuacji wolno przyjść do psa dopiero rano. Pies może jednak usłyszeć kroki domowników i zacząć szczekać – w takiej sytuacji należy poczekać, aż pies się uspokoi i dopiero wtedy wejść.

JAK USPOKOIĆ SZCZENIAKA?

Nawet obecność domowników podczas pierwszych nocy w nowym domu nie będzie wystarczająca na tyle, by piesek nie czuł tęsknoty za mamą. Dlatego są jeszcze inne sposoby, by oswoić szczeniaka z nowym domem.

  • włóż mu do kojca ciepły termofor. Małe pieski uwielbiają się przytulać. Zanim przybyły do nowego domu, spały z braćmi i siostrami. Ciepły termofor da szczeniaczkowi poczucie bezpieczeństwa;
  • specjalne feromony uspokajające D.A.P mogą także pomóc. Można je kupić w dobrych sklepach zoologicznych. To zapach, które wydzielają suki karmiące, maluchowi będzie więc przypominał mamę. Pierwsza noc szczeniaka w nowym domu będzie więc spokojniejsza.

CZEGO NIE ROBIĆ PODCZAS PIERWSZEJ NOCY SZCZENIAKA W NOWYM DOMU?

Przede wszystkim nie wolno krzyczeć, ani bić szczeniaka. Maluch straci do takiego opiekuna zaufanie. Relację będzie trudno odbudować, co odbije się na jego dalszej socjalizacji i tresurze.

Po drugie, nie wolno przybiegać do pieska za każdym razem, gdy zacznie popiskiwać. W ten sposób można tylko nauczyć go, że gdy zacznie skomleć, to skupi na sobie zainteresowanie domowników.

Dlatego dobrym sposobem jest odczekanie, aż pies się uspokoi. Zwykle trwa to około 2-3 minut – po tym czasie można głośno i radośnie powiedzieć “Idę do Ciebie [imię psa]” i przyjść tak, by pies usłyszał kroki. To sposób na to, jak oduczyć psa piszczenia. Maluch bowiem zostanie utrzymany w przekonaniu, że jest nagradzany za ciche zachowanie. Nauczy się, że jak jest cicho, to wtedy ktoś do niego przyjdzie.

Po trzecie: nie powinno się zostawiać psa zamkniętego w kojcu lub transporterze. Szczeniak w nocy będzie miał potrzebę załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych, a instynktownie będzie chciał wyjść w tym celu poza legowisko. Jeśli nauczy się sikać do kojca, to później trudno będzie mu się tego oduczyć.