Wykonywanie czynności pielęgnacyjnych jest niezbędne dla zdrowia i dobrego samopoczucia naszego pupila. Trzeba zadbać, aby pies miał czyste oczy, uszy i zęby i nie miał pasożytów.
Pielęgnowanie sierści psa
Pielęgnowanie sierści jest koniecznym zabiegiem pielęgnacyjnym, który prawidłowo wykonany, sprawia psu przyjemność. Ważne: Do regularnej pielęgnacji sierści można przyzwyczajać już młodego psa. Robimy to w zabawie, nigdy nie okazując psu niecierpliwości.
Psy krótkowłose (np. boksery, pinczery, jamniki krótkowłose) szczotkujemy raz w tygodniu, a w czasie linienia (wiosna, jesień) częściej. Używa się do tego celu szczotki lub rękawicy z naturalnego włosia. Po wyszczotkowaniu sczesuje się włosy skórzaną szmatką. W ten sposób sierść psa nabiera pięknego połysku.
Psy twardowłose (np. owczarki niemieckie) i psy długowłose (np. maltańczyki, collie, bobtaile) czesze się ostrożnie metalowym grzebieniem o dużych zębach. Jeśli sierść jest bardzo długa i jedwabista, (jak np. u shih-tzu), trzeba jeszcze dodatkowo doczesać delikatnym grzebieniem. W przypadku bardzo gęstej szaty (bobtaile), zaleca się stosowanie bardzo gęstej szczotki drucianej lub kardacza (szczotka z wygiętymi zębami drucianymi).
Ważne. Nie wolno szarpać włosów, splątane supełki rozdziela się ostrożnie palcami. Silnie sfilcowane włosy wycina się nożyczkami uważając przy tym, by nie skaleczyć psa. Najlepiej czynność tę powierzyć fachowcom w zakładach fryzjerskich dla psów czy u lekarza weterynarii.
Dodatkowa pielęgnacja włosów. Psy z kręconymi włosami (pudle) muszą być strzyżone 2-3 razy w roku. Rasy o włosach sztywnych i szorstkich (airedale terrier, terrier szorstkowłosy, jamnik szorstkowłosy, brodacz monachijski) powinny być strzyżone co 3 miesiące trymowane.
W tym celu ręką lub trymerem usuwa się obumarłe włosy, a pozostałe – przycina nadając im odpowiedni kształt. Także i w tym przypadku początkujący właściciele powinni strzyżenie i trymowanie psów zlecić fachowcowi.
Kiedy należy psa kąpać?
Psa kąpie się z zasady wtedy, kiedy jest brudny lub wydziela nieprzyjemny zapach. Podczas kąpieli trzeba:
• na dnie miski czy wanny umieścić nie ślizgającą się matę, ostrożnie polewać: najpierw zmoczyć psu głowę, ochraniając ręką jego oczy i uszy,
• po kąpieli wytrzeć psa do sucha, wy-czesać i wysuszyć sierść suszarką (zalecane u yorkshire terrierów) albo umieścić go w ciepłym pomieszczeniu.