Podstawowe składniki pokarmu dla psa i ich przygotowanie
Własnoręczne przygotowanie posiłku dla psa wymaga nieco pracy. Jeśli jednak smakuje on naszemu pupilowi, to wysiłek się opłacił. Niżej podane składniki stosuje się zawsze w ilościach podanych w tabeli dziennego zapotrzebowania na pokarm.
Ważne. Należy używać tylko świeżych składników. Zepsuta żywność, podobnie jak resztki potraw, nadają się wyłącznie do wyrzucenia.
Mięso
Mięso podaje się zawsze gotowane i drobno pokrojone. Najodpowiedniejsze są: chuda wołowina, cielęcina, konina i dziczyzna. Nie należy podawać wieprzowiny! Dla urozmaicenia można także stosować żwacz (żołądek krowy), serce, wątrobę i nerki. Te ostatnie podajemy najwyżej raz w tygodniu, a jeśli pies reaguje na nie biegunką, to wyłączamy je z jadłospisu. Moja rada. Gotowane mięso z drobiu i filety rybne idealnie nadają się jako pokarm dietetyczny lub odchudzający. Podaje się je w takiej samej ilości jak mięso.
Ważne. Wołowina i cielęcina muszą być wolne od BSE (gąbczaste zapalenie mózgu u bydła), gdyż gotowanie nie niszczy patogenów wywołujących to schorzenie.
Tłuszcze
Jeśli mięso jest chude, bez tłuszczu, dodaje się w podanej ilości tłoczony na zimno olej roślinny, margarynę lub masło.
Produkty zbożowe
W postaci gotowanej podaje się: ryż pełnoziarnisty, płatki zbożowe (owsiane lub pszenne), kaszę jęczmienną lub z prosa (proso i jęczmień przed ugotowaniem trzeba rozdrobnić). Nie gotowane podaje się: czerstwy chleb pełnoziarnisty, mieszankę czterech zbóż (np. stosowaną dla niemowląt) lub płatki dla psów (te ostatnie dwa produkty występują w postaci instant).
Ważne. Karmiąc płatkami dla psów pamiętajmy o:
• zachowaniu proporcji: 2/3 mięsa i 1/3 płatków,
• nie podaje się dodatku mineralno-witaminowego jeżeli płatki są witaminizowane (zaznaczone na opakowaniu).
Produkty mleczne
Wskazane jest podawanie białego sera lub twarogu.
Ważne dodatki
Nie należy zapominać o wzbogaceniu każdego posiłku witaminami i składnikami mineralnymi, np. Polfamix M (chyba że stosujemy witaminizowane płatki dla psów).
Pierwszy sposób: stosujemy według przepisu na opakowaniu gotową mieszankę mineralno-witaminową dostępną w sklepach z pokarmem dla zwierząt.
Drugi sposób: stosujemy własnoręcznie sporządzoną mieszankę, która zawiera również wszystkie niezbędne składniki:
• drożdże piwne (w postaci płatków):
większe psy -1 łyżka wszystkie inne -1 łyżeczka
• jajo gotowane: większe psy -1 jajo wszystkie inne — pół jaja
• mączka kostna: większe psy – 20 g średnie i małe psy -10 g miniaturowe psy – 5 g
• surowe owoce i warzywa (rozdrobnione w mikserze lub drobno pokrajane)
pół jabłka, pół marchwi,liść sałaty, pół pietruszki,
Dla małych psów dodawać mniej. Wszystko dobrze wymieszać.
Przygotowanie
Ugotowane produkty ostudzić i wszystkie składniki dobrze wymieszać. Uważać, aby pies niczego nie wybierał. Jeśli zauważymy, że pies zjada tylko kawałki mięsa, to cały pokarm miksujemy. Są jednak psy, którym pokarm w takiej postaci nie smakuje.
Dodatkowy pokarm do gryzienia 1-2 razy w tygodniu dodaje się jeden ze smakołyków dla psów.