Karma dla psów

Karma dla psa

Karma dla psów

Za stosowaniem gotowej karmy dla psów przemawia możliwość szybkiego przygotowania i bezproblemowe przechowywanie. Nie mniej ważne jest także to, że gotowy pokarm zawiera wszystko, czego pies potrzebuje. Gotowy pokarm dla psów dorosłych i szczeniąt można kupić w sklepach dla zwierząt oraz niektórych sklepach spożywczych.

Pokarm wilgotny

Wilgotny pokarm dla psów zawiera 75% wody. Sprzedawany jest w puszkach. Jest to najszybszy sposób żywienia. Pokarm można urozmaicać przez kupowanie puszek produkowanych przez różne firmy. Można też zmieniać rodzaj pokarmu (drób, dziczyzna, wołowina).

Uwaga: Dzienne dawki zalecane przez niektórych producentów są zbyt obfite. Obserwujmy więc psa. Jeśli robi się zbyt otyły – trzeba zmniejszyć porcję i zadbać o dostateczną ilość ruchu. Wybierajmy pokarm z małą ilością domieszek chemicznych. Aby zapewnić zdrowe zęby i dziąsła należy do miękkiego pokarmu puszkowego dodawać coś twardego do gryzienia.

Moja rada: Jak wskazuje moje doświadczenie najlepsza karma dla psów jest to pokarm sporządzony ze świeżego mięsa. Nie zawiera on dodatków konserwujących, smakowych i barwników. Ponieważ ma ograniczoną trwałość należy go bezpośrednio zamawiać u producenta.

Pokarm dla psa półsuchy i suchy Jest to pokarm treściwy, skoncentrowany, bogaty w energię i zawierający 25-30% wody.

Ważne. Pies musi zawsze dostawać wystarczającą ilość wody do picia. Pokarm półsuchy i suchy zawiera zbyt mało wody. Można też pokarm suchy przed podaniem namoczyć w bulionie z warzyw, ugotowanym na kościach.

Płatki dla psów

Zawierają one dodatkowo składniki mineralne i witaminy. Przy żywieniu wyłącznie pokarmem z puszek są cennym dodatkiem.

W przypadku żywienia własnoręcznie przygotowanym mięsem lub podawaniu konserw mięsnych dla psów miesza się 1/3 część płatków z 2/3 częściami mięsa. Płatki nie mogą być wyłącznym pokarmem dla psów.

Smakołyki

Dropsy witaminowe, czekolada dla psów, krakersy — to cały szereg specjałów, którymi możemy zaskakiwać i wynagradzać naszego psa. Jeśli nawet kusi nas bogaty asortyment tych produktów, to nie powinniśmy stale nimi karmić psa między posiłkami.

Pokarm do gryzienia

Koniecznie trzeba zapewnić psu coś twardego do gryzienia. Zapewnia to utrzymanie zębów i dziąseł w należytym stanie. Do tego nadają się suchary psie, wysuszone pasma żwacza (żołądek krowi), kawałki rzemienia, kopyta bydlęce, sztuczne kości z bawolej skóry, chrząstki cielęce (głównie dla małych psów), rozdrobnione kości. Pokarm taki wybiórczo podaje się raz lub dwa w tygodniu.

Ważne w przypadku podawania kości. Daje się do gryzienia rozdrobnione kości bydlęce i cielęce. Nie należy podawać kości długich z drobiu, gdyż ostre odłamki mogą kaleczyć żołądek i jelita psa. Takie zranienia mogą być śmiertelne.