Jak wybrać najlepsze szczenię?
Dla nabywcy pierwszego w życiu psa najodpowiedniejszy jest obdarzony silnym i zrównoważonym charakterem, niezbyt lękliwy, ale też nie nadmiernie zuchwały i zawadiacki. Wyszukanie szczenięcia o najlepszych predyspozycjach na psa odznaczającego się pewnością siebie i jednocześnie łatwego w obcowaniu i w wychowaniu pomagają proste testy. Ważne: Podczas przeprowadzania tego testu pamiętajmy o chwilowym nastroju pieska — może być on właśnie głodny czy senny lub też akurat nie nastawiony psychicznie na współdziałanie z nami.
Test pierwszy: obserwowanie szczenięcia w grupie
Odwiedzajmy często wybranego pieska, obserwujmy jego rozwój. Temu celowi służy następujący test:
Siadamy spokojnie obserwując jak szczenięta zachowują się względem siebie. To, że się szturchają lub gryzą nie mówi jeszcze nic o ich charakterze, gdyż tego rodzaju zachowanie jest normalną częścią ich rozwoju. Dzięki tym pozornym bójkom szczenięta ćwiczą zasady wzajemnego współżycia. Uczą się wtedy, że np. ugryzienie sprawia ból, a skowyt jest sygnałem, że należy uwolnić przeciwnika. Tylko w taki sposób powstaje u nich odruch tzw. hamowania kąsania.
Obserwujemy kto przewodzi w tym stadku. Ten piesek także w przyszłości będzie chciał nad nami dominować. Przeciwieństwem przywódcy jest cichy, maltretowany przez rodzeństwo „biedulek”. Takiego można znaleźć prawie w każdym miocie. Takie szczenię stoi najczęściej na uboczu, jest lękliwe, a czasem też w porównaniu ze swoimi braćmi i siostrami gorzej się rozwija fizycznie. Początkujący hodowca nie powinien wybierać ani wodza, ani „biedulka”. Bowiem korygowanie zachowań obu tych ekstremalnych typów psów wymaga dużego doświadczenia. Sama miłość w tym wypadku nie wystarcza.