Jakiego psa wybrać – adoptować?
Wiele osób nie jest w stanie podjąć decyzji co do tego, jakiego psa chce adoptować ze schroniska. Aby to stwierdzić, należy zadać sobie pytanie – czego od naszego przyszłego psa oczekujemy? Dzięki odpowiedzi będziemy w stanie nakreślić sobie rysy charakteru przyszłego czworonoga, które znacznie pomogą nam w adopcji.
Domowy czy podwórkowy?
Przede wszystkim, wszystko zależy od tego, czy poszukujemy psa do domu, czy też na podwórko. W przypadku tego drugiego, musimy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu dla niego budy i całego terenu tak, aby pies nie mógł z niego wyjść pod naszą nieobecność czy też z powodu naszej nieuwagi. Gdy szukamy psa stróżującego, warto rozejrzeć się za psem już dorosłym, który wykazuje tego rodzaju zapędy – można dowiedzieć się tego od pracowników schroniska. Powinien to być pies raczej większy, który samą posturą będzie już zniechęcał ewentualnych intruzów – ewentualnie mniejszy pies, który przy próbie wejścia na teren prywatny narobi dużo hałasu. Ważne jest to, aaby pies miał odpowiednią okrywę – musi to być sierść z podszerstkiem, najlepiej długa, która będzie psa chroniła przed niskimi temperaturami. Na podwórko nie nadaje się pies krótkowłosy!
Aktywny czy spokojny?
Wybierając psa pod tym kątem należy zadać sobie pytanie, ile dziennie uwagi będziemy w stanie poświęcić naszemu czworonogowi? Nie ma sensu adoptowania psa aktywnego, jeśli będziemy mu mogli zapewnić jedynie trzy krótkie spacery i zero dodatkowej aktywności – w takiej sytuacji lepiej adoptować psa nieco starszego, albo po prostu o spokojnym charakterze. W przypadku, gdy szukamy psa aktywnego, musimy brać pod uwagę, że czeka nas nie lada wyzwanie – potrzebne bowiem będą mu nie tylko spacery, ale również dużo zabawy i nauki, co pozwoli okiełznać jego temperament. Wówczas dobrze jest decydować się na psy młodsze, w pełni sił. Dobrze jest też pamiętać o tym, że fakt, iż posiadamy podwórko nie jest wystarczający, aby adoptować psa bardzo aktywnego! Bez spacerów i poświęconego mu czasu będzie się on zwyczajnie nudził, czego efektem może być zniszczone podwórko.
Szczenię czy pies dorosły?
Wiele osób woli adoptować szczenięta, bo według nich łatwiej przychodzi im nauka – są niczym nie zapisana kartka papieru. Poniekąd jest to prawda, należy jednak brać pod uwagę, że szczenięta to również sporo problemów. Zwykle są one bardzo aktywne, więc jeśli nie zapewnimy im odpowiedniej rozrywki, mogą zniszczyć nam mieszkanie – poobgryzać meble, zjeść buty. Dodatkowo, zwykle malutkie szczenię nie od razu łatwo się uczy – stąd musimy liczyć się z obsikanymi podłogami przez przynajmniej kilka miesięcy, z wyciem i szczekaniem, a także innymi problemami. Warto też pamiętać o tym, że nigdy nie wiemy, na co wyrośnie szczenię ze schroniska – zarówno, jeśli chodzi o jego wielkość i wygląd, jak też temperament. Pies dorosły ma już określony charakter, dzięki czemu wiadomo, czego możemy się po nim spodziewać. Zwykle uczy się równie szybko, jak szczeniak – a na pewno
szybciej przychodzi mu nauka czystości.
Jak widać, wybór odpowiedniego dla nas psa powinien wynikać z długich i realistycznych przemyśleń co do tego, co jesteśmy w stanie mu zaoferować. Pozwoli to zminimalizować ryzyko, że weźmiemy do domu psa, który nie będzie do nas pasował charakterem. Decyzja o adopcji psa jest bardzo odpowiedzialna – przyjmujemy pod swój dach czworonoga, który zostanie z nami przez wiele następnych lat.