Kot tonkijski
Miejsce pochodzenia Stany Zjednoczone
Początki rasy lata 50. XX w.
Inna nazwa złoty syjamczyk
Waga 2,5-5,5 kg
Długość życia 17-19 lat
Charakter uczuciowy i ciekawski
Dopiero w 2000 r. powstała w Polsce pierwsza nieco większa hodowla tych kotów.
Chociaż egzotyczna nazwa ślicznych kotów tonkijskich sugeruje ich azjatyckie pochodzenie, w rzeczywistości rasa powstała w Stanach Zjednoczonych. Jednak i w tej niezaprzeczalnej informacji tkwi pewien haczyk. Uważa się, że koty tonkijskie mogły zostać przywiezione już w XIX w. do Wielkiej Brytanii jako czekoladowe koty syjamskie. Pierwszym udokumentowanym kotem tej rasy, który pojawił się na Zachodzie, był oczywiście Wong Mau – naturalnie wyhodowana hybryda syjamsko-burmańska, która przyszła na świat w mieście Rangoon i została importowana do Stanów Zjednoczonych. Tam kot stał się zaczątkiem rasy burmańskiej, jako kompletnie nowego gatunku.
Założenie nowej hodowli w latach 50. XX w. w postaci znanej nam do dziś zaczęło się od skrzyżowania kota syjamskiego i burmańskiego przez amerykańskiego hodowcę, Millar Greer. Powstały w ten sposób kot został początkowo nazwany złotym kotem syjamskim. Przez całą dekadę ignorowano ów gatunek aż do czasu, gdy pojawił się ponownie wśród miłośników zwierząt z nową nazwą, jako rezultat równoległej hodowli prowadzonej przez Kanadyjkę Margaret Conroy i Amerykankę Jane Bar-letta. Gatunek został oficjalnie zarejestrowany w Kanadzie w 1965 r., siedem lat później w Stanach Zjednoczonych, a po dwudziestu latach zyskał akceptację brytyjskiego GCCF.
Koty tonkijskie są bardzo uczuciowe. Niesamowicie przywiązane do ludzi, zrobią wszystko, aby wziąć udział w każdej czynności wykonywanej w domu, nie odstąpią cię na krok, a nawet zapomną o zwierzęcym instynkcie, by tylko móc dać upust swojej dociekliwej naturze. Łatwo się uczą, lubią wykonywać polecenia i z przyjemnością wdają się w pogawędkę z opiekunem.