Kot azjatycki
Miejsce pochodzenia Wielka Brytania
Początki rasy 1981
Inna nazwa brak
Waga 4-7 kg
Długość życia ponad 15 lat
Charakter uczuciowy, ale wymagający
Koty azjatyckie to grupa zwierząt z rodziny kotowatych, do której zaliczamy koty: burmilla, bombajskie, tiffanie, azjatyckie krótkowłose i szylkretowe. Wszystkie te gatunki powstały w wyniku niezamierzonego skrzyżowania liliowego kota burmijskiego z szynszylą w 1981 r. W rezultacie miot należący do hodowcy Mirandy Bickford–Smith (baronowej von Kirchberg) natychmiast stał się podstawą popularnej już hodowli kotów burmilla, a w następnych miotach przyniósł szeroką gamę kolorów, długości i rodzajów futra. Ze swoim srebrnym podszyciem, znajdującym się między jedną trzecią a połową długości tułowia, pod grubą, kolorową wierzchnią warstwą futra, koty azjatyckie wyglądają wprost niewiarygodnie. Chociaż często są mylone z jednolitymi kotami, ich prawdziwe piękno wydobywa się dopiero w ruchu. Koty azjatyckie mogą mieć wszystkie cztery rodzaje ubarwienia – klasyczne, makrelowe, nakrapiane i marmurkowe. Piękne, jednokolorowe koty azjatyckie mogą mieć przeróżne kolory – od nieziemsko niebieskiego czy fioletowego po kremowe lub karmelowe. Oczywiście mogą mieć również futro o szylkretowym zabarwieniu (występującym jednak prawie wyłącznie u samic).
Pierwsza potajemna schadzka kota burmijskiego, zwanego Bambino Lilac Faberge, i szynszyla Jcmari Sanquist odbyła się, kiedy oboje czekali na krycie w tym samym budynku. Sprzątaczka niechcący zostawiła otwarte ich klatki i kiedy zwierzęta ogarnęła potężna namiętność, stało się!
Koty azjatyckie są niezwykle przyjazne i mają wiele ciepła. Uwielbiają, gdy okazujemy im uczucie, i z radością uczestniczą w życiu domowym. Chociaż koty te, gdy się je ignoruje, potrafią być wymagające i głośne, dobrze reagują na komendy głosowe. Ten gatunek bardzo lubi zabawy i odkrywanie nowych rzeczy, dlatego należy upewnić się, że jego wyprawy badawcze nie poniosą go zbyt daleko od domu.